Kako izvući najviše iz svojih namirnica i smanjiti prehrambeni otpad u kućanstvu?
Hrana. Jedna od najboljih stvari na svijetu i, budimo iskreni, svi ju obožavaju. Međutim, uz hranu vežemo i ne tako poznat fenomen prehrambenog otpada. Otprilike trećina hrane proizvedene za čovjekovu konzumaciju (±1,3 milijardi tona) svake godine završi na otpadu. To je gotovo 100 kg po potrošaču u Europi i dovoljno da se nahrani 200 milijuna gladnih ljudi.* Međutim, budući da je hrana svakodnevna potreba, nije nešto što se može prestati proizvoditi, zbog čega kao pojedinci moramo smanjiti vlastiti prehrambeni otpad. Zvuči naporno? Uopće nije, u nastavku smo pripremili nekoliko korisnih savjeta za smanjenje prehrambenog otpada u kućanstvu.
Pouzdajte se u sebe, ne u rok trajanja.
Rok trajanja hrane služi samo kao smjernica do kada se hrana treba konzumirati, a ne kao strogo pravilo. Naš prvi savjet za smanjenje prehrambenog otpada uključuje pouzdaniju metodu provjere svježine namirnica: provjera izgleda i mirisa. Namirnice koje se pokvare najčešće će promijeniti izgled i miris u odnosu na svježe namirnice.
Uzmite stanku od kuhanja, jedite ostatke.
Ako niste pojeli sve što ste pripremili, to ne znači da morate baciti ostatke. Dobro će vam doći da uzmete zaslužen odmor od kuhanja! Zahvaljujući optimalnoj pohrani ostataka u pretincu Vita Fresh 0° u hladnjaku sa zamrzivačem Bosch, i vi možete doprinijeti smanjenju prehrambenog otpada.
Za dulje čuvanje: zamrznite.
Previše ste toga skuhali ili ste kupili nešto što nećete pojesti u idućih nekoliko dana? Zamrznite u zamrzivaču! Većina hrane, sirove ili kuhane, može se bez problema zamrznuti kako biste smanjili prehrambeni otpad u svom kućanstvu. Za još veće smanjenje, zamrznite hranu u manjim porcijama i odmrzavajte samo koliko vam treba. Uvijek označite što ste zamrznuli i napišite datum kako biste znali što sve imate u zamrzivaču.
Provjerite hladnjak i kupujte pametno.
Kad kupujete namirnice, najvažnije je provjeriti što već imate kod kuće kako biste izbjegli kupnju istih namirnica i stvaranje otpada. Prije odlaska u trgovinu napravite popis svega što imate u hladnjaku ili ako imate hladnjak sa zamrzivačem s kamerom u hladnjaku, otvorite aplikaciju Home Connect i provjerite što imate u hladnjaku bilo kada, bilo gdje.
Čuvanje ribe i mesa? Nema problema!
Čuvanje mesa i ribe u hladnjaku zna biti nezgodno jer često dolaze sa sokovima koji bi mogli kontaminirati ostale namirnice u hladnjaku. Naš je sljedeći savjet za smanjenje prehrambenog otpada: meso i ribu najbolje je držati na najdonjoj polici u hladnjaku. Ako imate hladnjak sa zamrzivačem s odvojenim ladicama za ribu i meso poput naše linije uređaja Vita Fresh Bosch, upotrijebite te ladice za pohranu kako meso i riba ne bi došli u dodir s drugim namirnicama i kako bi zadržali svježinu.
VitaFresh iz Boscha
Sprječavanje nastanka prehrambenog otpada počinje od pravilne pohrane. Saznajte kako vam VitaFresh iz Boscha može pomoći ispravno čuvati hranu i smanjiti prehrambeni otpad u kućanstvu.
*Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda, 2019., SAVE FOOD: Global Initiative on Food Loss and Waste Reduction, http://www.fao.org/save-food/resources/keyfindings/infographics/fruit/en, 28.01.2019.