Jeste li znali da 60 posto sve prašine u kući dolazi izvana?* To je uglavnom prljavština koju unosimo s cipelama ili na šapama kućnih ljubimaca, a također i pelud i druge čestice koje ulaze unutra kroz otvorene prozore. Ono što zasigurno dobro znate je što se događa sa svom tom prašinom: ona stvara sive pokrivače na površinama, zaglavi u presvlakama - i zajedno s grinjama, mrvicama i ostalim u kutovima stvara mucice. Kad bi samo ostala tamo... Ali ne, kad god vi i članovi vaše obitelji prošetate po kući, ona se zavrti, uslijed čega čestice plutaju kroz zrak koji udišete. To može dovesti do slabe kvalitete zraka. Naravno, vaš nos filtrira veće čestice - ali prašina u zraku može imati neugodne učinke za članove obitelji s alergijom na kućnu prašinu: curenje iz nosa, suzne oči, svrbež grla ili drugi simptomi. Nestalo je naše sigurno utočište, naš osjećaj čistog i ugodnog doma. Srećom, postoje vrlo učinkovite rutine čišćenja, pa čak i Usisavači koji poboljšavaju zrak u zatvorenom prostoru.
Naša osobna udobnost kod kuće usko je povezana sa zrakom koji udišemo. Čist, rashlađujuć, osvježavajuć - to je ono što smatramo svježim zrakom. Kombiniran je s onim posebnim mirisom doma zbog kojeg se osjećamo ugodno unutar svoja četiri zida. Nije samo (uskovitlana) prašina koja smanjuje naš osjećaj higijene u kućanstvu. Tamo gdje ljudi žive blizu jedni drugima, klice i bakterije se lako šire. Zrak koji se udiše, mirisi hrane, životinje, pa čak i biljke i voda za navodnjavanje emitiraju čestice koje miris doma pretvaraju u smrad. Prirodna posljedica: što je više članova obitelji kod kuće, to je više čestica u zraku - i nastaje više prašine koja se kovitla uokolo. Začarani krug - posebno za alergičare. Kad je kvaliteta zraka na najnižoj razini, više ne možemo zanemariti nehigijenski miris i osjećaj. Uostalom, želimo da članovi naše obitelji budu sigurni i zdravi - posebno s djecom u blizini.
Higijena, čistoća i zaštita zdravlja idu ruku pod ruku. Najbolji način da spriječite ulazak prašine, grinja i bakterija - osobito kada većinu vremena ostajete kod kuće - je redovito uklanjanje pojedinačnih izvora zagađenja. Prašina privlači prašinu. Zato je redovito uklanjanje najbolji način da se spriječi njeno umnožavanje.
Tri su stvari neophodne za čisti zrak i higijenu u kućanstvu:
1. Temeljito čišćenje
Kombinacija usisavanja i mokrog čišćenja najbolji je način da vaše domaćinstvo ostane čisto. Preporučujemo usisavače poput specijaliziranih Modela Bosch ProHygienic . Nakon usisavanja prašine i drugih čestica, možete obrisati prljavštinu koja se zalijepila za površine. Međutim, temeljito čišćenje ne znači upotrebu dezinfekcijskih sredstava posvuda. Zapravo, dezinfekcijska sredstva uopće ne uklanjaju prljavštinu. Višenamjenski deterdžent dovoljan je za mokro čišćenje površina. Međutim, posebno osjetljiva osoba trebala bi upotrebljavati deterdžent bez kemijskih dodataka i mirisa kako ne bi izazvala nastanak lišajeva na rukama. Naši stručnjaci preporučuju da ne upotrebljavati bocu s raspršivačem za doziranje deterdženta. Razlog: male kapljice mogu se udisati i nadražiti dišni sustav. Jednostavno spužvom ili krpom nanesite deterdžent. Gumene rukavice mogu pomoći u zaštiti kože. Još jedan savjet: kako biste spriječili širenje klica i bakterija s jednog mjesta na drugo, važno je koristiti različite krpe za čišćenje kuhinje, kupaonice, a posebno za WC školjku.
2. Svježi zrak
Budući da više vremena provodimo kod kuće, znamo da redovito puštanje zraka u prostorije doprinosi higijeni smanjujući aerosole koji mogu sadržavati klice. Kako biste podržali izmjenu zraka i poboljšali kvalitetu zraka, potpuno otvorite prozore za unakrsnu ventilaciju pet do deset minuta nekoliko puta dnevno - ne samo za smanjenje aerosola. Redovito provjetravanje također smanjuje vlagu i sprječava plijesan.
Osobama s alergijom na kućnu prašinu i pelud preporučuje se provjetravanje prostorija u doba dana u kojima je broj peludi nizak. U gradu je to između 6 i 8 ujutro. Na selu je između 18 sati do ponoći. Kako biste spriječili ulazak peludi i drugih čestica unutra, štitnici za prozore mogu pomoći.
3. Ispravno pranje
Za uklanjanje patogena, bakterija i klica iz odjeće, kao i same perilice rublja, važno je da perilicu pokrenete na 60°C jednom tjedno - uključujući krpe za suđe i čišćenje, ručnike, posteljinu i donje rublje. Preporučujemo upotrebu jakog deterdženta. Sve ostalo rublje možete prati na 30 °C - ovisno o uputama za pranje. Osjetljive osobe trebale bi upotrebljavati deterdžent bez kemijskih dodataka i mirisa, a također ne smiju upotrebljavati i regeneratore.
4. Rutina čišćenja
Znajući sve ovo, koja je najbolja rutina čišćenja kako bi naše kućanstvo bilo čisto - učinkovito i higijenski? Evo nekoliko općih životnih trikova koji će vam pomoći smanjiti broj grinja, prašine i drugih zagađivača prije nego što se uopće pojave:
- izbjegavajte sakupljače prašine
- mijenjajte posteljinu jednom na tjedan
- ne nosite cipele u kući
- održavajte nisku razinu vlažnosti - najbolje je manje od 60 posto, okruženje neprikladno za grinje
- ako je moguće, koristite tvrde podove (lakše ih je očistiti nego ukloniti prašinu s tepiha i sagova)
- četkajte kućne ljubimce izvana kako ne bi izgubili toliko dlake unutra
- upotrebljavajte snažni usisavač za više higijene kod kuće
*Layton i sur., "Migracija onečišćenog tla i čestica u zraku u unutarnju prašinu", Znanost i tehnologija o okolišu, 2009.