Proširite svoj asortiman vitamina.

Toplo vam više prija? To je zato što kuhanje olakšava probavljanje hrane i poboljšava apsorpciju hranjivih tvari. No, mnogi se vitamini otapaju u vodi i osjetljivi su na visoke temperature, kao i na dulje vrijeme kuhanja. Vitamin C, svi vitamini B i folati najviše su osjetljivi na toplinu. Iz tog su razloga metode koje smanjuju vrijeme kuhanja, temperaturu i količinu vode obično zdravije. Istražili smo razne tehnike koje čuvaju hranjive tvari.

Kuhanje na pari.
Roštiljanje.
Naglo pečenje.
Sotiranje.
Mikrovalna pećnica.
Prženje.

Zaboravite kašu. Upoznajte svoje omiljeno vege jelo.

Znate da je povrće dobro za vas, ali jeste li vi dobri prema njemu? Povrće je lako prekuhati jer je jako osjetljivo na toplinu. Ali to ne samo da ga čini neugodno kašastim i mijenja njegovu boju, već uništava i mnogo zdravih hranjivih tvari. Za posluživanje hrskavog povrća bitan je pravi trenutak. Bilo da ga kuhate u kipućoj vodi, na pari ili sotirate, pažljivo pratite vrijeme i promjenu boje. Uz našu pomoć, svako će povrće biti ukusno.

Krupni plan kockica leda.

Led održava zeleno zelenim.

Isključili ste plamen, ali vaše povrće kuhano na pari ili u vodi i dalje se kuha. Zapravo, nastavit će se kuhati sve dok se ne ohladi. Da ne izgubi svoj okus, teksturu ili boju, morate ih šokirati u ledenoj kupelji. To je samo obična zdjela napunjena ledom (uz dovoljno vode da pokrije povrće) i 1⁄2 žličice soli. Povrće trebate ostaviti samo minutu, a salati će dati finu hrskavost čak i ako ju uronite nekoliko sati kasnije.

Drvena površina s posudom s uljem pored žutih cvjetova.

A što ćemo s uljem?

Iako bi mast trebala činiti samo mali dio vaše prehrane, ključna je za održavanje vašeg tijela zdravim. Unatoč tomu, neke su masti bolje od drugih. Općenito je pravilo da su tekuća biljna ulja zdravija. Problem je u tome što se mnoga od najzdravijih ulja, poput maslinova, razgrađuju kada toplina na kojoj kuhate premaši njihovu točku dimljenja – temperaturu na kojoj isparavaju. Tada mogu otpustiti štetne slobodne radikale i kemikalije koje hrani daju zagorjeli, gorak okus. Kako bismo vam pomogli u odabiru ulja koja odgovaraju vašim metodama kuhanja i profilu okusa vaše hrane, pogledajte primjere u nastavku.

Avokado prerezan napola i napunjen uljem bez koštice stoji pored male posude s uljem.

Ulje avokada.

Obično jarke do nježno zelene boje, ovo ulje ima blag okus orašastih plodova i blago voćnu aromu avokada. Ne samo da je prepuno zdravih mononezasićenih masnoća, već ima i visok udio kalija, vitamina A, E i D. Povrh svega, njegova visoka točka dimljenja od 271 °C čini ga idealnim za kuhanje te za sve vrste prženja.

Boca ulja s plutenim čepom stoji na drvenom stolu pokraj buketića cvjetova uljane repice vezanih koncem.

Repičino ulje.

Zahvaljujući laganom i neutralnom okusu, zlatno repičino ulje smatra se uljem za sve namjene. Ova mononezasićena masnoća s visokim udjelom omega 3 masnih kiselina i alfa linolne kiseline smatra se zdravijom od ulja sa zasićenim mastima ili transmasnim kiselinama. Osim toga, repičino ulje ima visoku točku dimljenja od 204 °C i uglavnom je cjenovno pristupačno. Preporučujemo da ga rabite za uobičajeno kuhanje, ali nije dobro kao preljev za salate jer je praktički bezokusno i neće dodati ništa zanimljivo vašoj salati.

Pola kokosa pored male staklenke i drvene žlice s kokosovim mesom.

Kokosovo ulje.

Bezbojno, ali vrlo aromatično ulje dobiveno iz mesa kokosa zadnjih je nekoliko godina postalo sve popularnije jer ga vegani upotrebljavaju umjesto maslaca i drugih životinjskih masti. Kao i životinjske masti, ima visoku koncentraciju zasićenih masnoća pa ga treba konzumirati umjereno. S prirodno slatkim okusom i niskom točkom dimljenja od 177 °C, kokosovo ulje savršeno je za pečenje, kao i za sotiranje na nižoj temperaturi.

Staklena boca ulja pored oljuštenih klipova kukuruza.

Kukuruzno ulje.

Zahvaljujući vrlo visokoj točki dimljenja, kukuruzno je ulje odličan izbor za duboko prženje i jedno od najčešće korištenih u kuhanju u kućanstvu i industriji. Iako je bogato omega 6 masnim kiselinama, fitosterolima i vitaminom E, ovo visokorafinirano ulje smatra se jednim od najnezdravijih. Idealno je za prženje u dubokom ulju, izradu margarina i kao zamjena za maslac u pečenju, no zbog neutralnog okusa manje je privlačno u preljevima za salate.

Mala drvena zdjelica bijelog sezama pored staklene boce ulja.

Sezamovo ulje.

Ekstrahirano iz sjemenki sezama, ovo višestruko nezasićeno ulje ima najjaču i najizraženiju aromu prepečenosti od navedenih ulja. Dolazi u dvama oblicima: Svijetlo sezamovo ulje ima točku dimljenja od 232 °C i dobro je za duboko prženje ako želite da vaša hrana ima okus sezama. Tamno sezamovo ulje prikladnije je za umake i preljeve za salate. Izbjegavajte ga koristiti u pekarskim proizvodima jer im može dati užegli okus.

Mala keramička posuda sa sjemenkama suncokreta pored staklenog vrča ulja.

Suncokretovo ulje.

Lagano suncokretovo ulje bez mirisa i gotovo bez okusa bogato je vitaminom E i ima malo zasićenih masti. Uz točku dimljenja od oko 225 °C, dobro je za prženje i neće potisnuti druge začine i arome u pekarskim proizvodima. Usto, dobro funkcionira i u preljevima za salate.

Šalica ulja među kikirikijem crvene kore.

Ulje od kikirikija.

Visoka točka dimljenja od 232 °C i lagana, orašasta aroma čine mononezasićeno ulje od kikirikija najboljim izborom za duboko prženje. Ujedno je dovoljno svestrano da se može upotrebljavati za prženje, u preljevima za salatu ili kada želite nježan, neutralan okus.

Staklena boca ulja stoji pored maslinove grančice i staklene zdjelice zelenih maslina.

Maslinovo ulje.

Ekstradjevičansko maslinovo ulje najkvalitetnije je dostupno maslinovo ulje. Budući da je nerafinirano, ne samo da zadržava više prirodnih vitamina i minerala koji se nalaze u maslinama, već i njihovu duboku zelenu boju i kompleksan okus. Očekujte voćne, gorke i blago paprene note. S obzirom na vrlo nisku točku dimljenja od samo 160 °C, ovo ukusno i zdravo ulje najbolje je ostaviti za pokapati po svježem kruhu, u preljevima za salatu, umacima i hladnim jelima.

S druge strane, svijetlo je maslinovo ulje rafinirano. Kao rezultat, ima neutralan okus i višu točku dimljenja od 210 °C, ali mu nedostaje nutritivni profil ekstradjevičanskog maslinova ulja. Koristite za sotiranje, ali ne za duboko prženje jer će se dimiti.

Imate još pitanja? Mi imamo odgovore.

Oboružajte se pravim informacijama.

Unesite svoj E‑Nr. broj i preuzmite korisnički priručnik za svoj uređaj kako biste imali sve pojedinosti o svojem uređaju nadohvat ruke.

Preuzmite priručnik

Lonci i sve ostalo potrebno za vaše planove u kuhinji.

Uz pravi pribor, vaš uspjeh u kuhinji je zajamčen. Istražite naš asortiman posuda, rešetki i drugih dodataka za vašu pećnicu ili ploču za kuhanje.

Dodatna oprema za pećnicu

Bosch pomoćnik za servis.

Ne ostavljajte mjesta sumnji, oboružajte se informacijama. Unesite E‑Nr. broj u pomoćnika za uređaj i preuzmite sve potrebne informacije koje se odnose na vaš proizvod – od korisničkog priručnika do stručnih savjeta o rješavanju problema i održavanju.

Idi na pomoćnika za servis

Bez prljavštine, bez problema.

Ako je hrana ostavila trag na vašem uređaju, on gubi svoju učinkovitost. Uz naše posebno formulirane proizvode za čišćenje možete održavati čistoću pećnica, ploča za kuhanje i napa kako bi izgledali i radili kako treba.

Na proizvode za čišćenje

MyBosch

Besplatno se registrirajte i uživajte u mnogim pogodnostima!

Servis

Izvanredna usluga – prije i nakon kupnje.

01 5520 888

Iskusite Bosch

Otkrijte kvalitetu, savršenstvo i pouzdanost.

Prodajna mjesta

Pronađite prodajno mjesto u svojoj blizini!