Od istoka do zapada, koji je doručak najbolji?

Da prilagodimo izreku poznatoga francuskoga gurmana: „Reci mi što jedeš za doručak i reći ću ti tko si.” Topao i hladan, sladak ili slan, prvi obrok u danu često je odraz lokalne kulture i povijesti. Koje će od ovih jela postati vaš novi jutarnji favorit?

Bagel iz New Yorka.

Svježi bagel s lososom, krem sirom i začinskim biljem na drvenom pultu.

Good morning, America!

Donesite bagele! Židovski imigranti iz Poljske donijeli su ovaj kruh s kvascem u Veliku Jabuku krajem 19. stoljeća. Tradicionalno se poslužuju s krem sirom i dimljenim lososom, a od tada su prvi jutarnji izbor Njujorčana. I nema razloga zašto ne bi izašli iz vaše pećnice i završili ravno na tanjuru za doručak.

Prvi korak: Sastojci za 10 do 12 bagela.

  • 1/4 l vrućeg mlijeka
  • 50 g maslaca
  • 2 žlice šećera
  • 400 g brašna
  • 1/2 kockice kvasca
  • 1 bjelanjak i 1 žumanjak (odvojeno)
  • Mak, sezam, sol

Drugi korak: Pripremite smjesu.

Prvo pomiješajte vruće mlijeko s maslacem i šećerom, zatim ostavite da se ohladi. U mlijeko izmrvite kvasac, promiješajte da se sjedine i zatim umiješajte brašno. U smjesu umijesite snijeg od bjelanjaka i ostavite da se diže jedan sat na toplom.

Tijesto zatim podijelite na 10 do 12 komada. Svaki oblikujte u kuglu, malo spljoštite i u sredini napravite rupu. Ostavite da se diže na lagano pobrašnjenoj površini još 20 minuta.

U međuvremenu zagrijte pećnicu na 200 °C i u loncu zakuhajte vodu.

Treći korak: Ispecite bagele.

Zaimačom uronite tijesto u kipuću vodu na 20 sekundi i zatim ga ocijedite.

Kratko kuhane bagele slažite na lim za pečenje obložen papirom za pečenje i premažite smjesom od žumanjaka i vode. Pospite makom, sezamom ili čak dodajte sol za perece.

Pecite na srednjoj rešetki pećnice 30 minuta.

Savjet stručnjaka: Ako ne želite odjednom pojesti svježe pečene bagele, možete upotrijebiti toster da ih podgrijete idući dan.

Četvrti korak: Prilozi.

Sada odaberite priloge. U New Yorku su bageli s krem sirom i dimljenim lososom vrlo popularni. Možete dodati i kolutiće luka i nešto svježeg začinskog bilja, npr. dragušac, kopar, peršin, vlasac, krasuljicu ili čak kapare. Možda želite dodati nekoliko listova zelene salate i rajčice? Za one koji vole slatko, namažite maslac od kikirikija s bananom ili džemom.

Uživajte!

Azijska miso juha.

Sitna karta Japana grafički prikazana preko bijele zdjele miso juhe gledane odozgo na bijelom stolu.

Ravno iz zemlje izlazećeg sunca.

Iz toplog kreveta na zdjelu tople juhe? Tako to rade u Japanu. Miso je univerzalna začinska pasta od soje, žitarica i soli. Enzimi aktivno potiču probavu, a sadržava i bakterije dobre za crijevnu floru. Zahvaljujući ovim blagodatima, u Japanu se smatra ljekovitom hranom. Želite li probati?

Prvi korak: Sastojci za dvije porcije.

  • 600 ml vode ili juhe s dashijem ili bez dashija
  • 2 žličice miso paste, po želji
  • Čili pahuljice
  • 2 žličice sojinog umaka
  • 1 kap čili umaka ili sezamovog ulja
  • 1 češanj češnjaka
  • 200 g ramen rezanaca
  • Malo đumbira, sitno nasjeckanog
  • Oko 300 g svilenog tofua
  • Malo wakame alge
  • Malo mladog luka narezanog na kolutiće
  • Nekoliko listova špinata
  • 2 shiitake gljive
  • 1 šaka klica graha
  • Povrće narezano na julienne način
  • 2 jaja, konzervirana u sojinu umaku

Drugi korak: Pripremite miso juhu.

Suhe shiitake gljive potopite u vodu oko 1/2 sata, zatim kratko prokuhajte, ostavite da se ohlade i narežite na trakice. Tofu narežite na kockice. Operite i očistite povrće, zatim narežite na julienne način.

Nasjeckajte češnjak i popecite ga u woku ili loncu, dodajući miso pastu i čili pahuljice prije nego što porumeni. Ubacite ga u juhu. Začinite sojinim i čili umakom ili sezamovim uljem.

Skuhajte ramen rezance prema uputama na pakiranju. Dobro ocijedite i dodajte u dvije zdjelice za juhu. Prelijte miso juhom i obilato ukrasite shiitake gljivama i ostalim sastojcima.

Australski tost sa zgnječenim avokadom.

Sitna karta Australije grafički prikazana preko tanjura narezanog avokada na tostu gledanog odozgo i razglednice iz Sydneyja.

G'day Australia!

Ondje dolje izraz "fair dinkum" znači da je nešto neupitno dobro ili originalno. A ništa nije autentičnije australsko od dviju lokalno uzgojenih sorti avokada – Hass i Shepard. Između ostalog, dostupan je gotovo tijekom cijele godine kao glavni dio doručka. Bilo da se može jednostavno namazati na tost ili poslužiti u kombinaciji s jajetom, feta sirom, lososom ili piletinom, Australci preporučuju započeti dan avokadom. Naučite kako napraviti tost sa zgnječenim avokadom.

Prvi korak: Sastojci za dvije porcije.

  • 2 kriške sourdough kruha ili drugog omiljenog kruha, prepečene
  • 1⁄2 velikog zrelog avokada
  • 1/2 limuna, korica i sok
  • 1 mala crvena čili papričica, narezana na ploške
  • Listovi svježeg korijandra ili peršina, natrgani
  • Sol i papar

Drugi korak: Pripremite tost sa zgnječenim avokadom.

Zgnječite avokado u manjoj zdjeli. Pomiješajte sok od limuna, čili i začinsko bilje. Posolite i popaprite po želji. Upotrijebite toster kako bi kruh postao savršeno hrskav. Žlicom nanesite avokado na tost i odmah poslužite.

Savjeti: Svježi čili može se zamijeniti većim prstohvatom čili pahuljica ili s malo ljutog umaka. Po želji poslužite s meko kuhanim jajima.

Francuski kroasani.

Sićušna karta Francuske grafički prikazana preko slike kuhinjskog pulta s tanjurom na kojem se nalazi kroasan upravo premazan džemom.

Bonjour la France.

Da usta nisu puna prhkog, hrskavog tijesta, sigurno biste svako jutro u Francuskoj mogli čuti uzvike "Vive le croissant!". Za stvaranje delikatnih, prozračnih slojeva potrebno je umiješati maslac u tijesto u nekoliko faza presavijanja i valjanja, poznatih kao "touring". To i vrijeme čekanja između faza mogu učiniti pripremu vlastitih kroasana izazovnim, iako u konačnici svakako isplativim procesom. Raščlanili smo taj proces u šest jednostavnih koraka, ali možete iskoristiti prečicu i kupiti već pripremljeno zamrznuto lisnato tijesto i prijeći odmah na peti korak.

Prvi korak: Sastojci za 4 kroasana.

  • 500 g + 50 g brašna (tip 550)
  • 250 g maslaca
  • 50 g šećera
  • 250 ml mlijeka
  • 25 g svježeg kvasca
  • 1 žličica soli
  • 1 jaje

Drugi korak: Pripremite smjesu.

Najprije zagrijte mlijeko tako da bude mlako i u njemu otopite kvasac. U zdjeli pomiješajte brašno, šećer i sol pa dodajte mlijeko i kvasac i sve zamijesite u glatko tijesto.

Ostavite tijesto da se diže 30 minuta na toplom ili preko noći u hladnjaku.

Kuhinjski robot kao što je MUM serija 8 OptiMUM poštedjet će vas grčeva u ruci dok mijesite tijesto. Zahvaljujući njegovu inteligentnom automatskom programu, više nikada nećete previše umijesiti tijesto. Najbolje od svega, uređaj se zaustavlja čim tijesto postigne savršenu teksturu.

Ostavite tijesto da se diže 30 minuta na toplom ili preko noći u hladnjaku.

Treći korak: Sve je u maslacu.

Maslac narežite na tri kriške. Kriške pospite s 50 g brašna da se lakše razvaljaju. Pripremite dva lista papira za pečenje. Savijte prvi list u kvadrat veličine 20 x 20 cm tako da stranice papira savijete prema sredini. Zatim ga ponovno rastvorite.

Na sredinu kvadrata stavite maslac, poravnajte smjesu tako da otprilike ispuni kvadrat. Stavite drugi list papira za pečenje na vrh i savijte oba lista u paketić uz pomoć nabora. Valjkom za tijesto razvaljajte smjesu tako da potpuno ispuni kvadrat. Odrežite višak maslaca i utisnite ga natrag u sredinu te ponovno razvaljajte. Zatim stavite brašno i list s maslacem u hladnjak na 20 minuta.

Četvrti korak: Touring = preklapanje.

Radnu površinu pospite brašnom, a tijesto razvaljajte u pravokutnik dvostruko duži od kvadrata maslaca. Sada stavite maslac na tijesto i savijte ga u tijesto kao kovertu. Krajevi se trebaju dodirivati, ali ne preklapati. Sendvič od tijesta i maslaca pažljivo razvaljajte u pravokutnik.

Sada je vrijeme da presavijete tijesto. Preklopite otprilike 1/3 tijesta s jedne strane, a zatim preklopite trećinom s druge strane tako da dobijete tri sloja tijesta jedan na drugom. Ponovno razvaljajte tijesto u pravokutnik. Preklopite obje strane kao knjigu. Ponovno ćete dobiti pravokutnik, koji je sada upola širi nego prije. Između slojeva ne smije biti brašna kako bi se pojedini slojevi mogli zalijepiti. Zatim tijesto ponovno zamotajte u papir za pečenje i ohladite u hladnjaku na pola sata da se maslac ne ugrije i rastopi.

Peti korak: Razvaljajte tijesto.

Ponovno izvadite tijesto iz hladnjaka i razvaljajte ga u pravokutnik. Uvijek pazite da ne pretjerate s valjanjem. Sada ponovno preklopite lijevu stranu prema sredini tako da je trećina tijesta preklopljena i zatim stavite desnu stranu tijesta preko prethodno presavijene strane. Stavite u hladnjak na 30 minuta.

Prečica počinje ovdje: Pripremljeno ili kupljeno tijesto izvadite iz hladnjaka i razvaljajte. Od tijesta izrežite dugačke i uske trokute od kojih možete oblikovati kroasane. Pažljivo rastegnite trokut. Zatim ga zamotajte od šire strane prema vrhu. Sve kroasane stavite u lim za pečenje obložen papirom za pečenje i ostavite da se dižu još 30 minuta.

Šesti korak: Pečenje kroasana.

Zagrijte pećnicu na 220 °C s gornjim/donjim grijačem (pećnica s ventilatorom: 200 °C). U manju zdjelu dodajte jaje i umutite. Kada pečenje završi, kroasane premažite jajetom. Pecite kroasane u pećnici 25 minuta.

Njemačke palačinke s jabukama

23299544_Bosch_PCG_PLJ_LP11_Recipe-5_2400x1352.jpg

Guten Morgen.

Za nešto tako jednostavno i ukusno, postoji prilično velika zbrka oko njemačkih palačinki s jabukama. U Sjedinjenim Američkim Državama poznati su kao nizozemski izum jer je ugostitelj koji je smislio ime zamijenio "Deutsch", što znači njemački, za "Dutch", odnosno nizozemski. A budući da se rade bez ikakvih sredstava za dizanje, zapravo su bliže nama poznatim palačinkama nego debljim američkim palačinkama. No, jednom kad okusite spoj glatkog tijesta i mekog karameliziranog voća, mislimo da ništa od toga više neće biti važno.

Prvi korak: Sastojci za dvije porcije.

  • 90 g brašna
  • 160 ml mlijeka
  • 2 jaja, umućena
  • 2 velike jabuke
  • 2 žličice vanilin šećera (ili 2 žličice šećera i 1/2 žličice ekstrakta vanilije)
  • 2 prstohvata soli
  • Maslac za prženje
  • Cimet i šećer za posipanje

Drugi korak: Pripremite smjesu za palačinke i voće.

Brašno i mlijeko dobro promiješajte.  Bosch ručna miješalica obavit će posao za čas i osigurati prekrasno glatke rezultate. Dodajte umućeno jaje, vanilin šećer i sol. Ostavite tijesto da malo odstoji.

U međuvremenu operite i ogulite jabuke prije nego što ih narežete na tanke kriške.

Treći korak: Ispecite palačinke.

Otopite maslac u tavi. Kad zacvrči, dodajte pola ili sve tijesto, ovisno o veličini tave. Po vrhu brzo rasporedite kriške jabuke i ispecite palačinke s obje strane dok ne porumene.

Posipajte cimetom i šećerom i uživajte.

Savjet: Ako vam je ostalo viška jabuke i smjese, ali nedovoljno za cijelu palačinku, jednostavno premažite voće smjesom, posipajte cimetom i šećerom i ispecite u tavi.

Pozdravite svoje Bosch pomoćnike za pripremu doručka.

Jeste li za kavu?

Bez obzira na to kakvu kavu pijete, Bosch ima pravu stvar za vas. Birajte između aparata za filtar-kavu ili ugradbenih uređaja.

Istražite aparate za kavu

Gem, set, doručak!

Naša kuhala za vodu, tosteri i aparati za kavu nisu samo dizajnirani kao usklađeni set, već vam također pomažu bolje organizirati doručak.

Pomoćniki za pripremu doručka

Mišići za miješanje.

Bosch višenamjenski kuhinjski robot ruka je za miješanje koja se nikada ne umara. A budući da također usitnjava, miješa i muti, s lakoćom možete spraviti ukusne kolače, pizze, sladolede, složence i kobasice.

Istražite kuhinjske robote

Prava oprema čuva od problema.

Uz našu ponudu malih kućanskih uređaja i dodataka, spremni ste uhvatiti se ukoštac s većinom recepata. Mutite, sjeckajte, blendajte, cijedite sok, gnječite na svojem putu do novih uzbudljivih kreacija.

Istražite kuhinjske alate

MyBosch

Besplatno se registrirajte i uživajte u mnogim pogodnostima!

Servis

Izvanredna usluga – prije i nakon kupnje.

01 5520 888

Iskusite Bosch

Otkrijte kvalitetu, savršenstvo i pouzdanost.

Prodajna mjesta

Pronađite prodajno mjesto u svojoj blizini!