Priprema pećnice korak po korak.
Zamislite svoju novu pećnicu kao fini komad mesa. Ima puno potencijala, ali treba ga očistiti i ispeći prije nego bude spreman. Vodit ćemo vas kroz pripremu i održavanje kako biste postigli savršene rezultate.
Prihvatite čišćenje pećnice.
Tek izašla iz tvornice, vaša pećnica još nije spremna za pripremu jela. Unutrašnjost uređaja treba obrisati kako bi se uklonio zaštitni uljni premaz korišten u procesu proizvodnje, kao i sve druge kemikalije. Rešetke, limove i posude za pečenje također treba temeljito oprati vodom i sapunom uz pomoć krpe za suđe ili meke četkice. Na kraju zagrijte prazan uređaj kako biste sagorjeli sve kemijske ostatke i riješili se mirisa nove pećnice. Detaljne upute o ovom postupku potražite u svojem priručniku.
Čistoća je pola ukusnog obroka.
Malo brige održava vašu pećnicu u dobrom stanju. Čišćenje mrlja i tragova prskanja nakon što se unutrašnjost pećnice ohladi spriječit će da se zapeku ili uzrokuju požar. Osim toga, čista pećnica je učinkovita pećnica jer može distribuirati toplinu za ravnomjernije pečenje. Nitko ne želi da kolač koji pečete danas miriše na sinoćnje pečeno meso ili curry. Imajte na umu sljedeće preporuke kada krenete u čišćenje masnoće ili drugih nečistoća i potražite savjete za čišćenje svojeg modela u korisničkom priručniku.
- Izbjegavajte jake kemikalije i upotrebljavajte samo preporučene deterdžente i pribor.
- Nikada ne upotrebljavajte abrazivne spužve na pećnicama s funkcijom EcoClean jer mogu oštetiti zaštitni premaz.
Kako najbolje pripremiti jelo? Iskoristite funkcije pećnice.
Nova tehnologija, novi trikovi. To znači da možete uočiti male razlike među omiljenim starim funkcijama grijanja ili otkriti nove, kao što su PerfectBake, PerfectRoast sonda za meso, Dodatna para ili AutoPilot. Recepti s kojima ste se prije možda mučili, od sada će ispasti savršeni svaki put. Kako bismo vam pomogli izvući najviše iz vaše nove pećnice, objasnili smo osnovne postavke grijanja i za što su namijenjene.
3D/4D vrući zrak, 30 – 250 °C.
Ventilator ravnomjerno raspoređuje toplinu iz prstenastog grijača u stražnjoj stijenki tako da možete peći na jednoj ili više razina.
Gornji/donji grijač, 30 – 250 °C.
Toplina koja se ravnomjerno širi odozgo i odozdo daje izvrsne rezultate kod tradicionalnog pečenja na jednoj razini. Ovaj način grijanja posebno je dobar za kolače s vlažnim preljevom.
Nježan vrući zrak, 125 – 250 °C.
Odabrana jela lagano pecite na jednoj razini bez prethodnog zagrijavanja. Ventilator ravnomjerno raspoređuje toplinu iz prstenastog elementa u stražnjoj stijenki. Hrana se peče u fazama uz pomoć preostale topline. Tijekom kuhanja vrata uređaja uvijek držite zatvorena. Ova vrsta grijanja služi za određivanje potrošnje energije u načinu recirkulacije zraka i razred energetske učinkovitosti.
Prženje na zraku, 30 – 250 °C.
Pržite dok ne postane hrskavo, na jednoj razini s malo masnoće. Posebno prikladno za hranu koja se obično prži u ulju, npr. krumpiriće. Ventilator oko hrane cirkulira toplinu iz elementa za grill velikom brzinom, a zrak se jače ispušta.
Nježno gornje/donje grijanje, 150 – 250 °C.
Toplina se širi odozgo i odozdo za lagano pečenje odabranih jela. Ova vrsta grijanja upotrebljava se za mjerenje potrošnje energije u konvencionalnom načinu rada.
Grill s cirkulacijom zraka, 30 – 250 °C.
Pečena perad, cijela riba ili veći komadi mesa. Grill element i ventilator naizmjenično se uključuju i isključuju. Ventilator cirkulira vrući zrak oko hrane.
Grill preko cijele površine.
Pecite plosnate namirnice poput odreska i kobasica, napravite tost ili gratinirajte. Cijelo područje ispod grill elementa postaje vruće.
Postavke za grill: 1 = nisko, 2 = srednje, 3 = visoko.
Grill u središnjem dijelu.
Pecite male količine, poput odreska i kobasica, napravite tost ili gratinirajte manje količine ispod središnjeg dijela za grill.
Postavke za grill: 1 = nisko, 2 = srednje, 3 = visoko.
Postavka za pizzu, 30 – 250 °C.
Donji i prstenasti grijaći element na stražnjoj stijenki ispeći će pizzu ili drugu hranu kojoj je potrebna toplina odozdo.
Intenzivno grijanje, 30 – 250 °C.
Pripremite jela s hrskavim dnom zahvaljujući toplini koja dolazi odozgo, a intenzivnije odozdo.
Sporo kuhanje, 70 – 120 °C.
Polako i lagano pripremajte zapečene, mekane komade mesa u otklopljenoj posudi. Toplina niske temperature ravnomjerno se širi odozgo i odozdo.
Sušenje namirnica, 30 – 130 °C.
Suho bilje, voće ili povrće
Donji grijač, 30 – 250 °C.
Toplina se širi odozdo za završno pečenje ili kuhanje u vodenoj kupki.
Održavanje topline, 50 – 100 °C.
Gotovu hranu držite na toplom.
Zagrijavanje tanjura, 30 – 90 °C.
Zagrijte posuđe.
Odmrzavanje, 30 – 60 °C.
Lagano odmrznite zamrznutu hranu.
Podgrijavanje, 80 – 80 °C.
Lagano podgrijte gotova i pečena jela uz pomoć pare kako se hrana ne bi osušila.
Steam Plus, 30 – 120 °C.
Nježno na pari pripremajte povrće, meso, ribu i žitarice. Prikladno i za cijeđenje soka od voća i blanširanje namirnica. Kako biste skratili vrijeme kuhanja, tvrđe namirnice kuhajte na pari iznad 100 °C.
Dizanje tijesta, 30 – 50 °C.
Tijesto će se znatno brže dići nego na sobnoj temperaturi, a površina se neće osušiti.