Ako želite što više uživati u vitaminima, izaberite lokalno uzgojeno voće i povrće kad god je to moguće, kao i svježe sezonske proizvode. Gubitak vitamina počinje čim je proizvod ubran, tako da što je kraći njegov put do vašeg stola (ili hladnjaka), to ćete više vitamina vi dobiti.
Pohranite vitamine. Jednostavnim trikovima i hladnoćom.
Voće i povrće bitni su dobavljači vitamina za naše tijelo. No što trebate znati o njihovoj kupovini i pohrani da bi oni što duže moguće zadržali sve te vitamine? I zašto je sa svježom hranom potrebno nježno rukovati? Pročitajte nekoliko ideja o tome kako najbolje iskoristiti te vitaminske bombe.
Vitamini ne vole putovati.
Svježe ili zamrznuto? Koje je bolje?
Da raščistimo, u principu, uvijek je najbolje povrće, voće, ribu i meso dobiti na lokalnoj tržnici, dok je svježe. Tržnica je odličan izvor regionalnih i svježih proizvoda. Međutim, zamrznuti su proizvodi i dalje prilično dobra alternativa. Zašto? Najćešće se ih zamrzne odmah nakon ubiranja, što čuva maksimalan sadržaj njhovih vitamina, a nakon toga ne putuju jako daleko i ne pohranjuju se jako dugo. To znači da često sadrže više vitamina od svježih proizvoda.
Pohranite vitamine.
Povrće je potrebno kuhati što je nježnije moguće i ne na jako visokim temperaturama jer se tako zadržavaju vitamini. Vitamin C posebice je osjetljiv na vrućinu. Za povrće s kratkim vremenom kuhanja, poput mrkve, mahuna, paprika, blitve i špinata, blanširanje je odlična ideja. Kuhanje na pari također je odličan način pripreme povrća. Priprema povrća u voku, poput gljiva, tikvica, luka, slatkog kukuruza, patlidžana, brokule i mnogih drugih, također je jednostavno. Dugo kuhanje, vrenje, pečenje i pirjanje, kao i ponovno zagrijavanje, ubija vitamine.
Zrelo ili nezrelo?
Zrelo voće ima najviši sadržaj vitamina i najbolju aromu. Mnoga voća ubire se prije nego što je zrelo. Možete ih kupiti i odnijeti doma. Na primjer marelice, avokado, banane, kivi, mango i rajčice. Uvjerite se da nezrelo voće nije oštećeno jer se samo neće popraviti. Voće i povrće koje je bolje kupovati kad je zrelo su ananas, patlidžani, bobičasto voće, krastavci, trešnje, grožđe i agrumi.
Jedna jabuka na dan.
Većina vitamina i minerala u voću i povrću gubi se kuhanjem. Zato ima smisla jesti sirovo voće kad ga je moguće sirovog jesti. Zato jabuke imaju značajno više vitamina C, magnezija, kalija, željeza i folne kiseline od, na primjer, umaka od jabuka. Ljuska ili kora voća često je jako vrijedna. Na primjer, jabuka ima između 2 i 10 puta više vitamina u kori nego u mesu.
Duga, duža, najduža svježina.
Voće i povrće može brzo izgubiti mnoge važne hranjive tvari kad nije ispravno pohranjeno. Uvjerite se da je vaš hladnjak postavljen na ispravnu temperaturu. Krumpir se, na primjer, mora pohraniti na hladnom mjestu, no ne u hladnjaku. Bosch VitaFresh Pro u vašem hladnjaku čuva svježinu voća i povrća do 3 puta dulje*. Pohranite voće, povrće i meso u odjeljcima VitaFresh koji su tome namijenjeni, a ne u drugim dijelovima hladnjaka.
* za hladnjake s VitaFresh Pro