Ako je zdravlje bogatstvo, računajte na svoj hladnjak.
Želite da vam život bude bogatiji hranjivim tvarima? Kupnjom Bosch hladnjaka već ste napravili veliko ulaganje u vlastitu dobrobit. To je zato što način na koji čuvate hranu nije važan samo za održavanje svježine, već i za očuvanje bitnih vitamina i minerala. Istražimo kako to najbolje iskoristiti.
S manje logistike do bolje prehrambene statistike.
Kada je riječ o mikronutrijentima, najbolje je slijediti načelo od polja do stola. Razlog je taj što nutritivna vrijednost počinje opadati ubrzo nakon berbe. A kad su vrućine, svježi proizvodi mogu izgubiti 70 % vitamina u dva dana. 1 . Iako to ne možete spriječiti, držanje voća i povrća na hladnom usporava proces. Što je kraće vrijeme do tržnice ili trgovine – i do vašeg hladnjaka – to više okusa i drugih vrijednosti dobivate. Imajući to na umu, uvijek je najbolje kupovati lokalne namirnice kad im je sezona, a ne one koje dolaze iz udaljenih krajeva svijeta.
Nevjerojatan miris? To vam govori o sadržaju vitamina. Kako voće i povrće dozrijeva, njihove antioksidativne i vitaminske vrijednosti rastu. Ali to ne znači da ne biste trebali kupovati zelene namirnice i pričekati da sazriju. Marelice, avokado, banane, kivi, mango i rajčice dobri su primjeri. S druge strane, neko voće i povrće dozrijeva samo na biljci. Te zelenkaste jagode? Izgubljen slučaj. Isto vrijedi i za sve bobičasto voće kao i za ananas, patlidžan, krastavce, trešnje, paprike, grožđe i agrume. Samo upamtite da, bez obzira na to kupujete li već zrele namirnice ili čekate da potpuno sazriju kod kuće, svakako ih stavite u hladnjak kad dosegnu svoj vrhunac.
Mnogi su vitamini topivi u vodi i osjetljivi su na visoke temperature i dugo vrijeme kuhanja. Vitamin C, svi vitamini skupine B i posebno folna kiselina osjetljivi su na toplinu. Zbog toga su općenito zdravije metode koje vrijeme kuhanja, temperaturu i količinu vode drže što je moguće nižima. Ovdje predstavljamo različite tehnike koje čuvaju hranjive tvari.
Kuhanje na pari san je svih koji žele živjeti zdravo. Kuhanjem brokule na pari na temperaturi preko 100 °C zadržava se do 54 % više hranjivih tvari i čak 10 % više vitamina C u usporedbi s konvencionalnim metodama kuhanja. 2 Osim što nježno čuva prirodnu kvalitetu vaše hrane, vodena para također daje izvrsnu teksturu. Vaša će riba biti mekana i sočna, dok će povrće ostati hrskavo i čvrsto. Jedina je mana što ne poboljšava okus kao što to čini kuhanje s uljem. Srećom, postoji jednostavno rješenje – marinade, primjerice žlica biljnog pesta ili ljepljivog teriyaki umaka s malo limunova soka. Pomiješajte svoje povrće i umak u zdjeli tako da je sve dobro obloženo. I imajte na umu: uvijek dodajte sol i papar nakon kuhanja na pari.
Pećnice Bosch s funkcijom Steam Plus mogu kuhati uz pomoć vodene pare na temperaturi do 120 °C. Vaša će jela biti gotova u tren oka – krumpir je gotov do 35 % brže, dok mahune i mrkva mogu biti na vašem tanjuru za upola uobičajenog vremena. 3 Čak i ako vaša pećnica nema ovu funkciju, i dalje možete kuhati na pari. Tradicionalne glinene posude, kao što su tagine, cazuela, donabe ili römertopf upijaju vodu i ispuštaju je kao paru slično kao u pećnici.
2 Bosch Steam Function Plus u usporedbi s kuhanjem u kipućoj vodi, rezultati ispitivanja Sveučilišta u Hohenheimu, svibanj 2022. i listopad 2022. 3 Steam Function Plus u usporedbi s parom na 100 °C, BSH laboratorijsko ispitivanje.
Jeste li znali da svoju pećnicu ili ploču za kuhanje možete upotrijebiti i kao unutarnji roštilj? Iako ne bi trebalo biti dima – ili okusa dima – vaša se hrana peče na istoj vrsti intenzivne topline. Zbog toga je važno upotrebljavati posebne posude za pečenje kao na roštilju s rešetkom koja omogućuje da masnoća kapa u donju posudu kako bi se izbjegao požar. Kanalići u našoj ploči za pečenje za indukciju s funkcijama FlexInduction ili CombiZone slično funkcioniraju. Što god odabrali, dobra je vijest da je ovaj način topljenja životinjske masti zdrav način uživanja u mesu. Također je dobra opcija za povrće jer će se većina vitamina zadržati sve dok temperatura nije previsoka. Premazivanje povrća maslinovim uljem pomoći će omekšati stanične stijenke, oslobađajući više antioksidansa, i potpomognuti apsorpciju karotenoida.
Zbog intenzivne topline pečenje na roštilju općenito ide prilično brzo. Kako biste spriječili da hrana zagori, pažljivo pratite napredak i okrenite ju nekoliko puta. Dijelovi povrća smješteni najbliže izvoru topline trebali bi dobiti lijepu boju u tren oka, dok će većim i debljim komadima peradi trebati više vremena. Kako biste bili sigurni da će se ispeći u pećnici bez zagorijevanja, morat ćete odabrati nižu postavku i postaviti grill‑tavu na drugu ili treću rešetku. Prilagodite vrijeme, temperaturu i položaj tako da meso ispadne baš onako kako želite. Za slabije ili srednje pečeno meso, pecite kraće vrijeme na visokoj temperaturi. Niže temperature i dulje vrijeme osigurat će da nema ružičaste boje kada režete govedinu ili janjetinu. Isto vrijedi i za grill‑tavu.
Naglo pečenje zahtijeva puno vrućeg zraka, ali rezultati govore sami za sebe. Na temperaturama od 150 °C i više, ova metoda suhog pečenja karamelizira i zapeče hranu, poboljšava okuse i stvara ukusnu koricu. Gubitak vitamina, uključujući vitamin C, minimalni su uz naglo pečenje, ali duže vrijeme pripreme može utjecati na vitamine skupine B. Imajući to na umu, bolje je namirnice peći kratko na visokim temperaturama nego dulje. Povrće se može raspasti ako se predugo peče.
Želite vrhunske rezultate? Hrana bogata bjelančevinama, kao što su jela od mesa, ribe i jaja, ali i povrće i krumpir, može biti vrhunsko kad se dobro ispeče. Budući da boja ovisi o izboru ulja, vaša odluka bit će ključna za postizanje dojmljivog izgleda. Trebate ulje s visokom točkom dimljenja i bez dodatne vode, tako da hrana nema gorak okus i da ne zagori ili proizvede štetne kemikalije. Najbolji su ghee (pročišćeni maslac), ulje avokada, suncokreta, uljane repice ili kikirikija. Izbor namirnica za naglo pečenje mnogo je veći. Ako vaša pećnica ima funkciju Perfect Roast, ne zaboravite upotrijebiti sondu za meso kako biste točno znali odrediti kada je vaše jelo savršeno mekano.
Kuhate radnim danom? Sotirajte! Sve što vam treba za ovu jednostavnu tehniku kuhanja na štednjaku plitka je tava, mala količina ulja ili masti i relativno visoka temperatura. Savršeno je za povrće, poput kelja, jer čuva snažne antioksidanse u ovom lisnatom povrću, koji bi se izgubili kuhanjem na pari ili u vrućoj vodi. Gljive, tikvice, mrkva kao i svježa, čvrsta riba i trakice mesa također su dobri kandidati. No, izbjegavajte sotiranje mljevenog mesa, koje mora biti dobro pečeno kako bi se uništile sve bakterije.
Sotiranje je zapravo vrlo jednostavno ako zapamtite nekoliko osnovnih savjeta. Za početak, hranu narežite na trakice ili komadiće. Zatim zagrijte mast. Zapamtite, manje je više. Potrebno vam je samo malo masti za podmazati tavu. A budući da sotiranje podrazumijeva visoke temperature, trebali biste upotrebljavati samo masti i ulja s vrlo visokim točkama dimljenja. Iz tog razloga maslac nije najbolji izbor i bolje bi bilo suncokretovo ili ulje uljane repice. Kada se ulje zagrije, dodajte sastojke, ali pazite da ne nastane gužva. Radije pripremajte manje porcije odjednom kako bi se hrana brzo i ravnomjerno skuhala. Da biste to postigli, morat ćete okretati hranu, bilo lopaticom ili pomoću tave – odgurnite tavu od sebe, a zatim ju brzo povucite unatrag kako biste bacili hranu u zrak.
Trebate brzo nahraniti sebe ili druge? Teško je nadmašiti kratko vrijeme kuhanja u mikrovalnoj pećnici. Štoviše, čuva hranjive tvari, poput vitamina C u povrću, kao i antioksidanse u gljivama i češnjaku. Naše pećnice serije 8 ne samo da se mogu pohvaliti klasičnom mikrovalnom funkcijom za zagrijavanje čaše mlijeka, već ju i inteligentno kombiniraju s konvencionalnim načinima grijanja tako da možete brzo ispeći ili zagrijati jelo. Kao rezultat, uštedjet ćete vrijeme i električnu energiju, a zadržati okus.
Samo malo, nije li prženje isto što i sotiranje? Istina, veoma je slično – za prženje u tavi upotrebljava se minimalna količina ulja kao i kod sotiranja. Ali tava se zagrijava na nešto nižu temperaturu. To je zato što hrana pripremljena na ovaj način, uključujući pileća prsa, odrezak, svinjske kotlete i riblje filete, nije narezana i većim je komadima potrebno dulje da se skuhaju. Za to vrijeme ne želite da sastojci izgore izvana. Međutim, provjerite ako je ulje još uvijek dovoljno vruće da vlaga iz hrane izađe u obliku pare. To je važno kako se ulje ne bi upilo u hranu. A to vrijedi i za druge vrste prženja za koje se upotrebljava više ulja:
Plitko prženje treba malo više ulja nego za prženje u tavi – dovoljno da dosegne polovicu visine namirnice. Zatim namirnice morate okrenuti tako da se ispeku s obje strane.
Za prženje u dubokom ulju potrebno je dovoljno ulja da potpuno prekrije namirnice. Kod takvog prženja nema potrebe za okretanjem.
Okus kao kod prženja u dubokom ulju, ali bez masnoće.
Prženje na vrućem zraku postalo je vrlo popularno jer ne samo da drastično smanjuje količinu kalorija, već može smanjiti i neke druge štetne učinke prženja. Ako vaša nova Bosch pećnica ima funkciju prženja na vrućem zraku, ne trebate čak ni dodatni uređaj za pripremu pomfrita od krumpira ili svježeg povrća. Jednostavno stavite tanko narezan krumpir ili drugo korjenasto povrće u posudu Air Fry & Grill, dodajte malo ulja i odaberite funkciju Air Fry. Za nekoliko ćete minuta fino grickati ispred TV-a.
Zaboravite kašu. Upoznajte svoje omiljeno vege jelo.
Znate da je povrće dobro za vas, ali jeste li vi dobri prema njemu? Povrće je lako prekuhati jer je jako osjetljivo na toplinu. Ali to ne samo da ga čini neugodno kašastim i mijenja njegovu boju, već uništava i mnogo zdravih hranjivih tvari. Za posluživanje hrskavog povrća bitan je pravi trenutak. Bilo da ga kuhate u kipućoj vodi, na pari ili sotirate, pažljivo pratite vrijeme i promjenu boje. Uz našu pomoć svako će povrće biti ukusno.
Hrskave cvjetiće brokule kuhajte 10 do 15 minuta, kuhajte na pari pet do deset minuta ili ih sotirajte uz miješanje pet do osam minuta.
Narezana mrkva.
Da biste očuvali boju, hranjive tvari i hrskavost mrkve, kuhajte 5-10 min, parite 4-5 min ili sotirajte 3-4 min.
Ljubičasti patlidžani narezani na četvrtine.
Očuvajte tu lijepu ljubičastu nijansu kuhanjem pet do deset minuta, kuhanjem na pari pet do šest minuta ili sotiranjem tri do četiri minute.
Narezane paprike babure.
Iako su u početku čvrste, brzo omekšaju. Sotirajte 2-3 min, kuhajte 4-5 min ili parite 2-4 min za najbolji užitak.
Špinat.
Ne dopustite da povene. Sotirajte na češnjaku i maslinovom ulju 3 min. Kuhajte 2-5 min (bez zelenog u vodi) ili parite 5-6 min.
Narezane tikve.
Uvijek slatke i izdržljive. Pržite tri do četiri minute u tavi, inače kuhajte u loncu ili na pari pet do deset minuta za savršene kriške u salati.
Lisnato povrće (bok choy, kelj).
Stabljikama treba više vremena nego listovima. Kuhajte stabljike na pari 2-3 min, zatim dodajte listove i kuhajte još 3 min.
Bundeve.
Odaberite slatke bundeve ili bundeve za pitu sa slatkim, glatkim mesom i pripremite ih poput tikvica kako biste istaknuli njihov prirodan okus.
Glavnih pet mitova o prehrani.
Moguća misija: Razotkrivamo neke mitove o prehrani. Morate li rajčici ukloniti peteljku? Mogu li podgrijavati gljive? Koliko kuhinja, toliko mitova o prehrani. Saznajte što je od toga istina kako biste svoja jela pripremali na siguran način i uživali u njima.
Ovo je mit iz prošlih vremena. No, ipak se morate pridržavati nekoliko pravila. Kuhani špinat i gljive brzo ohladite, poklopite, spremite u hladnjak i podgrijte najviše jednom. Bebe i mala djeca ne bi smjeli jesti podgrijan špinat. Zašto? Dobri nitrati pretvaraju se u nitrite na sobnoj temperaturi, što može dovesti do trovanja hranom kod vrlo male djece.
Zeleni dijelovi nezrelih rajčica sadrže solanin. Male su količine u redu, ali previše solanina može izazvati glavobolju ili mučninu. Velike količine mogu biti čak i opasne. Zato je uvijek najbolje izrezati zelene dijelove ili pustiti zelene rajčice da sazriju i pocrvene.
Iako su svježe voće i povrće vrlo popularni, često je dug put od polja do trgovine. Usput izgube mnogo vitamina C. Koliko su svježe također ovisi o vremenu skladištenja, načinu skladištenja i temperaturi na kojoj se čuvaju. Zamrznuta hrana često je vrlo dobra alternativa jer se zamrzava vrlo brzo nakon branja, što često znači da se zadržava više dobrih spojeva, poput vitamina C.
Suočimo se s tim, mast je na lošem glasu, ali to je zastarjelo viđenje jer nam je mast potrebna kao izvor energije. Međutim, trebali biste pokušati jesti zdrave masti. Povrće se sastoji od više nezasićenih masti i bolje je od zasićenih životinjskih masti. Uglavnom, što je mast manje zasićena, to je hrana vrjednija. Na primjer, masna riba poput lososa i maslinovo ulje bogati su nezasićenim mastima i spadaju u „dobru” masnu hranu.
Uz Bosch pećnice i ploče za kuhanje večera je već na tanjuru.
Uspjeh je kuhan i pečen.
Naše visokoučinkovite pećnice pouzdano daju savršene rezultate. Pecite, kuhajte na pari, čak i u mikrovalnoj pećnici – uređajem koji u potpunosti zadovoljava vaše potrebe. Sadrži naprednu konvekciju, automatsko čišćenje i druge vrhunske značajke.
Jeste li spremni svoje svježe namirnice pretvoriti u ukusna jela? Naše Bosch indukcijske i električne ploče za kuhanje te ploča za kuhanje s integriranom napom čine kuhanje svježih namirnica jednako jednostavnim i intuitivnim kao i odlaganje u hladnjak.
Ne ostavljajte mjesta sumnji, oboružajte se informacijama. Unesite E‑Nr. broj u pomoćnika za uređaj i preuzmite sve potrebne informacije koje se odnose na vaš proizvod – od korisničkog priručnika do stručnih savjeta o rješavanju problema i održavanju.
Bolja higijena za bolju kuhinju. Uz naše proizvode za čišćenje sigurne za hranu, možete biti sigurni da su svi kutovi vašeg hladnjaka čisti i bez mikroba.
Želimo prilagoditi našu internetsku stranicu vašim potrebama i željama. Potrebna nam je vaša pomoć oko toga, stoga vas molimo da odvojite minutu i ispunite kratku anketu. To će nam pomoći da našu internetsku stranicu učinimo boljom i transparentnijom.
Želimo prilagoditi našu internetsku stranicu vašim potrebama i željama. Potrebna nam je vaša pomoć oko toga, stoga vas molimo da odvojite minutu i ispunite kratku anketu. To će nam pomoći da našu internetsku stranicu učinimo boljom i transparentnijom.