Je li opasno ponovno zagrijati špinat i gljive?
To je mit kojem je istekao rok trajanja. No svejedno se morate držati nekih pravila. Kuhan špinat i gljive potrebno je brzo ohladiti, pokriti u hladnjaku i zagrijati samo jednom. Dojenčad i mala djeca ne smiju jesti zagrijan špinat. Zašto? Zato što dobar nitrat na sobnoj temperaturi postaje nitrat koji kod jako male djece može dovesti do trovanja hranom.
Jesu li zeleni dijelovi rajčice toksični?
Zeleni dijelovi nezrelih rajčica sadrže solanin. Male količine su u redu, no previše solanina može uzrokovati glavobolju ili mučninu. A velike količine mogu biti opasne. Zato je uvijek najbolje odrezati zelene dijelove ili pustiti da rajčice dozriju i postanu crvene.
Je li svježe uvijek najbolje?
Svježe voće i povrće je, naravno, jako popularno, no često dugo putuje s polja do trgovine. I na tom putu gubi jako puno vitamina C. Razina svježine ovisi i o vremenu pohrane, načinu pohrane i temperaturi pohrane. Zamrznuta hrana često je jako dobra alternativa jer se je zamrzava brzo nakon branja, što često znači da se zadržavaju njihove prirodne dobrote, poput vitamina C.
Je li mast uvijek loša?
Suočimo se s činjenicama, mast je na lošem glasu, no to je sada zastarjelo jer nam je mast potrebna kao zaliha energije. Međutim, dobro je uvjeriti se da jedete zdravu mast. Povrće se sastoji od više nezasićenih masti i bolje je od zasićenih životinjskih masti. Dakle, što je mast manje zasićena, to je hrana dragocjenija. Na primjer, masna riba poput lososa i maslinovo ulje oboje su puni nezasićenih masti, a pripadaju "dobroj" masnoj hrani.
Imaju li agrumi najviše vitamina C?
Za agrume se općenito vjeruje da imaju najviše vitamina C. No vitamin C se nalazi u gotovo svoj hrani. Na primjer, usporedite limun s približno 50 mg vitamina C na 100 g sa 100 g šipka koji ima 1250 mg vitamina C ili jagode s približno 65 mg, paprike s približno 100 mg i kupus sa 105 mg na 100 g. Ako doma nemate naranče i limune, uvijek možete probati s povrćem.