Priroda je nevjerojatna, pruža nam ono što trebamo upravo onda kad to trebamo. Diljem svijeta, različito voće i povrće dozrijeva u različito doba godine te su prvi ljudi morali skupljati ono što je dostupno u proljeće, ljeto, jesen ili zimu. S godišnjim dobima mijenjala nam se i prehrana.

Međutim, zadnjih nekoliko desetljeća, zahvaljujući globalizaciji, međunarodnoj trgovini i masovnoj proizvodnji, navikli smo se da su nam namirnice dostupne cijele godine. U doba kad pokušavamo živjeti održivije i zdravije, sezonska prehrana ima mnogo prednosti, i za nas i za okoliš.

Godinama su najbolji chefovi na svijetu razvijali svoje jelovnike oko sezonskih namirnica. A sada ih slijede i kućanstva. No, što je u stvari sezonska prehrana? Zašto je ona dobra za nas? I kako to jedemo „sezonski”?

Sve ćemo vam objasniti u nastavku i ponuditi nekoliko vrhunskih savjeta koji je najbolji način za čuvanje sezonskog voća i povrća uz pomoć kućanskih uređaja.

Što je sezonska prehrana?

Sezonska prehrana podrazumijeva konzumaciju proizvoda koji su uzgojeni i ubrani u to vrijeme. Drugim riječima, jedemo samo voće, povrće, žitarice, mahunarke i druge namirnice kojima je u tom trenutku sezona u našoj državi.

Umjesto da imamo svježe jagode u siječnju ili uvezeni avokado iz Argentine, mogli bismo svake jeseni brati kupine ili kupovati domaće povrće i voće na najbližoj tržnici. Popis prednosti je ogroman – bolje je za naše zdravlje i naš kućni budžet, regionalno gospodarstvo i okoliš.

Zašto se pridržavati sezonske prehrane?

Koristi za zdravlje

Možda i najbolji razlog da počnemo jesti sezonski jesu koristi za zdravlje. Kako smo već utvrdili, priroda nam pruža ono što nam treba, a namirnice kojima je sezona sadržavaju vitamine, minerale i hranjive tvari koje naše tijelo treba u određeno doba godine.

Na primjer, jeste li znali da je u Ujedinjenom Kraljevstvu sezona jabuka, bobičastog voća i muškatne tikve kad ljeto prelazi u jesen? Upravo tada nam treba više vitamina C kako bismo se lakše borili protiv zimskih prehlada i drugih virusa! Slično tome, koštunjičavi plodovi poput bresaka i nektarina pružaju nam ono što nam je potrebno tijekom ljeta, odnosno betakaroten i karotenoide koji nas štite od UV zraka. Hvala ti, majko prirodo!

No, to nije sve. Iz nutricionističke perspektive, sezonska prehrana zaslužna je za raznolikost onoga što jedemo tijekom cijele godine. Raznoliko je dobro! Dostupno je također mnogo dokaza koji pokazuju da je voće i povrće svježije i ukusnije kad im je sezona u usporedbi s masovno proizvedenim alternativama.

Bolje je za okoliš.

Sezonska prehrana također doprinosi smanjenju emisija CO2 koje su potrebne za prijevoz namirnica širom svijeta. To uključuje goleme količine goriva, velike rashladne sustave i dovoljno mjesta za pohranu, kemijska sredstva, plinove, sredstva za dozrijevanje, umjetne staklenike i još mnogo toga. Ništa od toga ne zvuči zdravo ni za nas ni za okoliš. Sezonska prehrana mnogo je bolja za okoliš. 

Uštedite novac i podržite lokalna poduzeća

Ako jedemo namirnice koje dolaze „od polja od stola”, kako se to još kaže, pomažemo lokalnom gospodarstvu, uključujući poljoprivrednike, OPG-ove i obrte poput lokalne voćarnice. Sezonska prehrana također može na kraju ispasti i dosta jeftinija. Sezonskog voća i povrća ima u izobilju tako da je tržišna cijena niža. Ujedno su i jeftiniji jer ne plaćate troškove pohrane i prijevoza iz prekomorskih zemalja.       

Ukratko, sezonska je prehrana izvrsna jer je: 

• zdravija

• bolja za okoliš i smanjuje ugljični otisak (živite održivije uz Bosch, doznajte više)

• jeftinija

• doprinosi lokalnom gospodarstvu i zajednici.

Jedite lokalno.

Kako smo već spomenuli, chefovi već godinama prednjače u korištenju svježeg sezonskog voća i povrća kao i lokalnih namirnica. Ne radi se samo o podršci lokalnim poljoprivrednicima i poduzećima. Bitna je i održivost, sljedivost i kvaliteta namirnice, a ako je nešto dovoljno dobro za restorane s Michelinovom zvjezdicom, dobro je i za naše kuhinje.

Ako se hranimo sezonskim namirnicama, možemo također dati svoju podršku lokalnim uzgajivačima, kupovati na tržnicama, u voćarnici i drugim nezavisnim trgovinama. Tako se mali poduzetnici mogu natjecati s velikim supermarketima, a svježe, sezonske i lokalne namirnice naći će svoj put do našeg stola.  

Umjerenost je vrlina.

Sezonska je prehrana odlična, no to ne znači da si ne možete dopustiti uživanje u komadu voća ili povrća koje dolazi iz daleke zemlje ili mu trenutačno nije sezona. Na kraju krajeva, ključ zdrave i uravnotežene prehrane je umjerenost. Pobrinite se da voće i povrće čuvate na ispravan način kako biste u njima uživali onda kad su na vrhuncu.

Vodeći kućanski uređaji poput hladnjaka Bosch omogućavaju upravljanje razinom vlage svakog pretinca kako bi salata ostala hrskavo svježa, a jagode slatke. Ako ste se već potrudili kupiti lokalno uzgojeno, sezonsko voće i povrće, zaslužili ste uživati u njima kako treba!