U većini kućanstava kuhinja je središte obiteljskog života. U kuhinji se ljudi nalaze da porazgovaraju, pripreme jelo, zgrabe nešto za prigristi ili čak organiziraju svečanu večeru, ako imaju dovoljno mjesta.
Ako vam je kuhinja čista i dobro organizirana, i vi ćete biti učinkovitiji i uživati u svakodnevici bez stresa. Nema boljeg mjesta za početi od hladnjaka koji zauzima središnje mjesto u kuhinji.
Možda redovito obrišete police i očistite vrata izvana, no koliko često temeljito očistite unutrašnjost hladnjaka?
Čak i ako je čišćenje hladnjaka dio vaše tjedne rutine, mnogo je čimbenika koje treba uzeti u obzir. Police, ladice, brtve na vratima, sve to treba ispravno očistiti kako biste zadržali njihovu funkcionalnost i dugovječnost, spriječili nastanak oštećenja i kemijske kontaminacije namirnica.
Isprazniti hladnjak i oprati svaki njegov kutak može nam se činiti kao nemoguć zadatak, stoga smo pripremili sljedeće savjete kako bismo vam pomogli uhvatiti se ukoštac s čišćenjem.
Slijedite korake u nastavku kako biste razvili sustav koji će vam olakšati čišćenje i osigurati bolju učinkovitost uređaja:
Prvi korak: Ispraznite hladnjak.
Kad izvadite sve namirnice, lakše ćete ustanoviti je li nečemu istekao rok trajanja, pronaći staklenke koje ste otvorili prije više mjeseci i nikad više ili pak stare namirnice nagurane na dno hladnjaka. To će vam kasnije pomoći razviti novi organizacijski sustav.
Drugi korak: Izvadite police.
Budite pažljivi prilikom čišćenja staklenih polica Bosch Easy Access otpornih na udarce. Ne uranjajte ih u vruću vodu odmah nakon vađenja iz hladnjaka jer bi moglo doći do pucanja. Prvo ih ostavite da se zagriju na sobnu temperaturu. Za pravilno pranje polica upotrijebite vruću vodu sa sapunicom, no savjetujemo da prije toga prijeđete na idući korak kako biste bili sigurni da su se police dovoljno zagrijale.
Treći korak: Izvadite ladice.
Zatim izvadite ladice i slijedite isti postupak kao i za čišćenje polica. Operite ih vrućom vodom sa sapunicom, a prednje staklo ispolirajte kuhinjskom krpom.
Četvrti korak: Očistite unutrašnjost hladnjaka.
Sad se možete pozabaviti unutrašnjošću hladnjaka. Ne preporučujemo jaka kemijska sredstva za čišćenje, radije upotrijebite prirodne otopine od alkoholnog octa i sode bikarbone. Njihova je kombinacija izrazito učinkovita za čišćenje – ocat rješava neugodne mirise, dok soda bikarbona uklanja mrlje ili ostatke hrane. Ako vam se ne sviđa miris, dodajte nekoliko kapi soka od limuna ili aromatičnog ulja.
Peti korak: Očistite brtve na vratima.
Svi hladnjaci iz Boscha opremljeni su odvojivim brtvama na vratima. To znači da ih možete temeljito očistiti čime se sprječava nastanak plijesni i produljuje vijek rada uređaja. Upotrijebite isto sredstvo za čišćenje kao i za unutrašnjost hladnjaka.
Za učinkovito čišćenje uskih prostora predlažemo upotrebu nastavka za uske prostore Bosch koji dolazi uz naše bežične usisavače iz serije Unlimited. Radi se o višenamjenskom nastavku koji je dovoljno uzak da dopre do najužih kutova, a koristan je i pri čišćenju kupaonice.
Šesti korak: Vratite namirnice u hladnjak i organizirajte ih.
Nakon što ste sve temeljito očistili, vrijeme je za vraćanje namirnica u hladnjak. Prije toga obrišite staklenke i boce te osmislite organizacijski sustav koji može izgledati ovako:
Gornja polica: Kuhana hrana i ostatci
Hranu koja je već kuhana najbolje je držati na najgornjoj polici jer u slučaju da nešto i procuri, neće kontaminirati ostale namirnice.
Srednja polica: Mliječni proizvodi i kvarljive namirnice
Na ovoj razini najmanje je promjena temperature. Kako znamo, mliječni se proizvodi vrlo brzo kvare ako ih dobro ne čuvamo, a ponekad se pokvare i prije isteka roka trajanja. U sredini hladnjaka čuvaju se na stalnoj temperaturi.
Ladica VitaFresh: Svježe voće i povrće
Voće i povrće uglavnom čuvamo u ladicama jer ih štite od kontaminacije i preuzimanja drugih mirisa u hladnjaku te pomažu dulje zadržati svježinu.
Najdonja polica: Sirovo meso i riba
Spriječit ćete moguću kontaminaciju ako sirovo meso i ribu držite na najdonjoj polici.
Vrata: Prilozi, staklenke, boce
Police na vratima najbolje ćete iskoristiti ako na njima čuvate džemove, majonezu, senf, umake za salatu i slično. Izbjegnite čestu grešku i ne držite jaja i mlijeko u vratima.
Budući da u njemu čuvamo sirovo meso i mliječne proizvode, hladnjak je dobra podloga za razvoj potencijalno štetnih bakterija. Redovitim čišćenjem ne samo da ćete održavati visoku razinu higijene, već će vam također pomoći da iz svog hladnjaka izvučete ono najbolje, a da pritom zadržite njegovu funkcionalnost.