Bijelo je uvijek u modi. Za svako godišnje doba i svaku priliku, jednako je elegantno kao jednostavna majica kratkih rukava ili košulja. Međutim, ova klasična boja ima jedan nedostatak – više se vide mrlje i druge nečistoće nego na tamnijoj odjeći.

Ako ste imali noćne more zbog pomisli na crno vino ili ragu kako uništavaju vaš omiljeni bijeli komad odjeće, niste jedini. Bijela odjeća također s vremenom može izblijedjeti ili požutjeti, od blještavo bijele završit će kao pedeset nijansi sive ako niste oprezni. Srećom, imamo odgovor na oba problema. Ako ste se ikada pitali kako ukloniti mrlje s bijele odjeće, a da ona i dalje izgleda svježe, svijetlo i kao nova, na pravom ste mjestu.

Uklanjanje mrlja

Ako imate mrlju, gotovo uvijek postoji i rješenje za vašu bijelu odjeću. Potrebno je odmah reagirati i djelovati prvom prilikom, no ne zaboravite prije pranja provjeriti etiketu s uputama za pranje.

Također imajte na umu da mrlje s različitim uzrocima zahtijevaju i različita rješenja. Prvo je potrebno utvrditi što je ostavilo mrlju. Na primjer, ako se radi o mrlji na bazi ulja, za početak nam treba suhi papirnati ubrus, dok inače prvi korak uključuje hladnu vodu. Također će vam biti potrebno nekoliko osnovnih proizvoda za čišćenje:

Perilica rublja

Što bismo bez naše najbolje prijateljice, perilice rublja? Kad je riječ o pranju odjeće i očuvanju blistavo bijele boje, kvalitetna perilica rublja neophodan je saveznik.

Čak i kad preporučimo pranje pojedine mrlje na ruke, gotovo uvijek postupak završava pranjem u perilici. Perilica rublja vjerojatno je jedan od najkorisnijih uređaja u cijelom kućanstvu, a uštedjet će vam i puno truda.

Međutim, nisu ni sve perilice jednake. Potražite inovativne uređaje sa značajkama kao što su tihi i ekološki načini rada, s programima za ubijanje bakterija i uklanjanje alergena te senzorima koji automatski upravljaju doziranjem deterdženta umjesto vas, što je vrlo važno kako bi vaša odjeća, uključujući i vaše bijelo rublje, i dalje izgledala kao nova.

Voda

Kao što smo gore spomenuli, sve dok mrlja nije masna ili na bazi ulja, najbolje je početi s hladnom vodom. Mrlje bez ulja uključuju mrlje od krvi, znoja, paste za zube, hrane (bez ulja) i prljavštine. Komad odjeće koji želite oprati držite pod mlazom hladne vode kako biste isprali nečistoću.

Čista krpa

Uvijek je dobro pri ruci imati čistu krpu. Suhi papirnati ubrusi također se upotrebljavaju za tapkanje mrlja na bazi ulja, dok je za čišćenje površina jačim sredstvima poput izbjeljivača dobro imati pamučne štapiće. U česte mrlje na bazi ulja ubrajamo maskaru, ruž za usne, maslac, masnu hranu i masti.

Deterdžent za pranje rublja

Deterdžent nije samo za perilicu rublja. Također ga možete iskoristiti za pranje različitih svakodnevnih mrlja na bijeloj odjeći, uključujući travu, džem i kečap. Samo izlijte malu količinu deterdženta izravno na mrlju i ostavite pet minuta, zatim isperite pod mlazom hladne vode dok ne postane čisto. Odjeću zatim perete kao i inače.

Kao drugu mogućnost možete napraviti pastu od običnog deterdženta u prahu i vode, lagano ju utrljati na mrlju i ostaviti da djeluje preko noći.

Sredstva za uklanjanje mrlja

Uz deterdžent, namjenska sredstva za uklanjanje mrlja možete pronaći i u trgovini. Dolaze u obliku spreja, tekućine ili praha, a dostupno je nekoliko različitih vrsta. Među njima se nalaze i proizvodi posebno namijenjeni bijelim tkaninama, ali uvijek obvezno pročitajte upute prije upotrebe.

Amonijak

Alkalna otopina izvrsna je za mrlje od ulja, masti i prljavštine. Amonijak se može koristiti na sličan način kao i izbjeljivač – ili za pažljivo čišćenje mrlja izravno na bijeloj odjeći ili kao dodatak redovnom pranju. Također, možete pomiješati amonijak s terpentinom kako biste dobili otopinu za čišćenje.

Amonijak je posebno dobar u čišćenju mrlja od tjelesnih tekućina, poput krvi, urina i znoja. Spužvom umočenom u amonijak potapkajte mrlju prije redovitog pranja. Uvijek nosite gumene rukavice kada koristite amonijak i osigurajte da je prostorija dobro prozračena.

Soda bikarbona

Soda bikarbona prirodno je sredstvo za čišćenje, a poznata je i pod nazivom natrijev bikarbonat te tehnički spada u soli. Kako uz pomoć sode bikarbone dobiti bjelje rublje? Upotrijebite ju za pripremu paste za uklanjanje mrlja tako što ćete pomiješati jušnu žlicu sode bikarbone s vodom ili ju možete pomiješati s vodikovim peroksidom ili bijelim octom. Osim izravnog nanošenja na mrlju, sodu bikarbonu možete dodati u perilicu prilikom redovnog pranja ili u vodu u koju ćete preko noći namočiti odjeću.

Otopine za čišćenje iz kućne radinosti

Moguće je napraviti sredstvo za čišćenje kod kuće koristeći običan deterdžent za pranje posuđa i vodikov peroksid. Sredstvo možete pomoću bočice s raspršivačem izravno nanijeti na mrlju prije nego što ga isperete ili ga upotrijebiti za namakanje bijele odjeće s tvrdokornim mrljama. Drugi recept slijedi iste upute, ali uz dodatak dvije čajne žličice kastiljskog sapuna i ulja od limuna za ugodan miris. Ovo je sredstvo ujedno i rješenje za mrlje od crnog vina, posebno nakon što su se već suočile sa svojim velikim neprijateljem, bijelim vinom i nakon što smo ih osušili. Također je dobro za uklanjanje svakodnevnih mrlja od blata prljavštine i trave.

Prirodna sredstva za uklanjanje mrlja

Što ako vam amonijak i izbjeljivač zvuče malo pretjerano? U tom slučaju, dostupna su neka izvrsna prirodna rješenja za uklanjanje mrlja i očuvanje sjajne bijele boje vaše odjeće.

Bijeli ocat

Bijeli ocat odličan je za različite vrste mrlja, uključujući krv, znoj i bilo koje druge općenite žute tragove na bijeloj odjeći. Nježno utrljajte ocat u mrlju prije nego što odjeću stavite u perilicu. Bijeli ocat također možete pomiješati sa sodom bikarbonom.

Sol

Sol je iznenađujuće dobro sredstvo za uklanjanje mrlja i možete ju dodati u hladnu vodu za namakanje bijelog rublja. Ostavite četiri sata, dodajte deterdžent i operite kao i inače. Također vrlo dobro upija svježe mrlje od crnog vina.

Bijela kreda

Još jedno iznenađujuće sredstvo za čišćenje, bijela je kreda odlična za ručno uklanjanje mrlja na bazi ulja. Ne zaboravite biti nježni.

Limun

Prirodno je kiseo i može se miješati s vodom u jednakom omjeru za uklanjanje mrlja od znoja ispod pazuha na bijeloj odjeći. Limunov sok također možete dodati u perilicu tijekom uobičajenog ciklusa pranja za osvježenje rublja, a pomiješan sa soli, odličan je za uklanjanje mrlja od hrđe s bijelog rublja.

Izbjeljivanje bijele odjeće

Izbjeljivač može pomoći u izbjeljivanju, posvjetljivanju i uklanjanju mrlja, no nije svima ugodno raditi s njim. Također, postoje i različite vrste izbjeljivača i postoji mogućnost oštećenja odjeće ako ih krivo upotrijebite. Što zapravo podrazumijeva izbjeljivanje bijele odjeće i kako to funkcionira?

Prvo uvijek provjerite etiketu s uputama za njegu odjeće. Ako je izbjeljivanje zabranjeno, zaboravite na izbjeljivač i probajte neku od naših drugih metoda. Ako je korištenje izbjeljivača dopušteno, slijedite ove jednostavne upute za izbjeljivanje bijele odjeće:

• Odaberite pravu vrstu izbjeljivača za pojedini zadatak – izbjeljivači s kisikom ili izbjeljivači sigurni za boje (kao što je vodikov peroksid) nježniji su prema tkaninama. S druge strane, izbjeljivači s klorom snažniji su i mogu uništiti boje. Naravno, to u slučaju bijele odjeće nije problem, no s takvim izbjeljivačem ipak treba postupati oprezno. Na etiketi će najčešće pisati koju vrstu izbjeljivača možete koristiti (ako uopće).

• Kad imate odgovarajući izbjeljivač, isprobajte ga na komadiću tkanine (gdje se neće vidjeti, primjerice, ispod ovratnika) kako biste bili sigurni da ju neće oštetiti. Ako je sve u redu, nastavite.

• Za posebno nezgodne mrlje, možete ih izravno tretirati izbjeljivačem tako da na suprotnoj strani mrlje lagano utrljate pamučni štapić umočen u izbjeljivač. Zatim operite u perilici kao i inače. Uvijek nosite gumene rukavice i zaštitne naočale kad nanosite izbjeljivač izravno na mrlju.

• Za općenito izbjeljivanje bijele odjeće i uklanjanje manjih mrlja ili sivila, dodajte izbjeljivač u perilicu prilikom redovnog pranja. Provjerite upute proizvođača i etikete na odjeći za određivanje potrebne količine.

• Za izbjeljivanje bijele odjeće koja je s vremenom požutjela, pomiješajte izbjeljivač s kisikom i hladnom vodom, namočite odjeću na četiri sata ili preko noći i operite kao i inače.

Što izbjegavati prilikom uklanjanja mrlja iz odjeće?

Nekoliko stvari treba izbjegavati prilikom pranja mrlja na bijeloj odjeći. To uključuje:

• Nikada ne koristite izbjeljivač s klorom na žutim mrljama jer bi ih mogao pogoršati.

• Kada trljate mrlju krpom, nikada ne koristite tamni materijal jer bi boja mogla prijeći na vaše bijelo rublje.

• Ne miješajte ulje i vodu. Ako je mrlja na bazi ulja, nikad ne dodajte vodu jer bi se mrlja mogla skoriti. Umjesto vode upotrijebite papirnati ubrus.

• Izbjegavajte glačanje ili sušenje u sušilici jer će se zbog vrućine mrlja skoriti.

• Nikad ne miješajte amonijak i izbjeljivač jer se stvaraju otrovne pare.

• Ne tretirajte mrlju vrućom vodom ako ne znate kako je nastala. Ako je na bazi proteina, toplina će ju samo pogoršati.

Savjeti kako održati bijelu odjeću bijelom

Od stručnih savjeta za pranje bijele odjeće do općenitijih savjeta za njegu rublja, imamo sve što vam je potrebno da postanete pravi profesionalac.

Bijelo rublje uvijek perite odvojeno.

Jedno od zlatnih pravila! Možda zvuči primamljivo svu odjeću odjednom ubaciti u perilicu, no bijela će odjeća s vremenom posivjeti. Zašto? Odjeća u boji gubi dio svoje boje tijekom pranja, a to se zatim prenosi na bijelu odjeću. Čak i ako se ne pojavi vidljiva mrlja, vaša će odjeća svejedno s vremenom sve više sivjeti. Stoga bijelu odjeću uvijek perite odvojeno.

Proaktivno perite bijelo rublje.

Nemojte dopustiti da se prljavština i tragovi znoja nakupe. Operite bijelu odjeću nakon dva nošenja kako se ne bi previše uprljala.

Na kojoj se temperaturi pere bijelo rublje?

Ovisi o tome koliko je odjeća prljava i o kojem se odjevnom predmetu radi jer za različite vrste odjeće postoje različite preporuke. Općenito je pravilo da se više temperature vode smatraju učinkovitijima u uklanjanju mrlja na bijeloj odjeći. Obvezno prvo provjerite upute na etiketi.

Brzo djelujte na mrlje na bijeloj odjeći.

Uvijek se odmah bacite na pranje mrlje kako biste izbjegli da se skori tijekom pranja.

Pazite na doziranje.

Manje je uvijek više kad se radi o deterdžentu i pranju bijelog rublja. Previše deterdženta i omekšivača može uzrokovati nakupljanje viška na odjeći, što privlači prljavštinu.

Potražite inovativne perilice rublja koje otkrivaju vrstu tkanine, količinu rublja i koliko je rublje prljavo. Takve perilice precizno doziraju potrebnu količinu deterdženta. Vrijedi uložiti više u kvalitetnu perilicu rublja kako biste dobili blistavo bijelo rublje!

Razmislite o optičkim bjelilima

Dostupni su deterdženti koji sadrže optička bjelila koja pomažu da tkanine izgledaju bjelje nego što zapravo jesu. Bjelila savijaju UV svjetlosne valove kako bi istaknula plavu svjetlost, smanjujući količinu žute svjetlosti koju vide vaše oči zbog čega tkanina djeluje bjelje.

Razmotrite prirodne alternative.

Postoji mnoštvo dobrih, prirodnih sredstava za čišćenje. Šalica limunova soka prirodni je izbjeljivač, a ako ga dodate u perilicu tijekom ciklusa pranja, odjeća će vam svježe mirisati. Zamijenite omekšivač bijelim octom koji prirodno čisti tkaninu od ostataka deterdženta.

Bijelo ili crno vino

Što više volite? Ako ste crnim vinom poprskali svoju bijelu košulju, brzo prelijte mrlju bijelim vinom, a zatim papirnatim ubrusom nježno istrljajte to područje. Bijelo vino neće u potpunosti ukloniti crvenu mrlju. No, ako odjeću nakon toga operete u perilici, mrlja će brže izaći.

Odmah ponovno operite odjeću ako uočite da je jedan komad odjeće pustio boju

Kad kažemo da je odjeća pustila boju, mislimo na to da je jedan komad odjeće obojio drugi komad odjeće, primjerice kad zbog crvene čarape bijela košulja poprimi ružičastu nijansu. Kako vratiti izvornu boju odjeće? Najprije utvrdite koji je odjevni predmet glavni krivac i odložite ga na stranu. Zatim odmah ponovno operite bijelo rublje jer je mrlje lakše ukloniti dok su još svježe.

Nemojte pretrpati perilicu rublja.

Ako vaša perilica izgleda kao da će eksplodirati od količine rublja, izvadite koji predmet kako bi ostali imali dovoljno mjesta. Deterdžent otpušta prljavštinu na odjeći, ali mora postojati dovoljno prostora i dovoljno vode kako bi se sva odjeća zaista temeljito oprala. Perilica će također raditi bolje i učinkovitije ako nije preopterećena – to je bolje za vaše bijelo rublje i vaš račun za struju.

Bijelo rublje sušite na suncu.

Jeste li znali da sunčeve zrake djeluju kao prirodni izbjeljivač? S obzirom na to, ako objesite bijelu odjeću na suncu, zadržavate njihovu svjetlinu na prirodan i ekološki način.

Ako upotrebljavate sušilicu, odaberite nižu temperaturu.

Budite oprezni s visokim temperaturama u sušilici jer mogu spaliti tkaninu pa svakako slijedite upute na etiketi. Uvijek preporučujemo sušenje na nižim temperaturama i vađenje odjeće iz sušilice dok je još vlažna kako bi se osušila na zraku.

Održavajte čistoću perilice rublja.

Perilice rublja održavaju našu odjeću čistom, stoga je jednako važno da se mi brinemo o svojim perilicama. Svakih nekoliko mjeseci pokrenite program na 90℃ s praznim bubnjem i dodajte malo izbjeljivača. Neke perilice imaju program za pranje bubnja koji se rješava neugodnih mirisa i bacila.

Završna napomena

Zahvaljujući našim jednostavnim savjetima, teške mrlje i prljavština više vas neće natjerati da svoju bijelu košulju ostavite na vješalici. Ako slijedite naše savjete, vaša će bijela odjeća dulje ostati svježa, bijela i kao nova.