Kupili ste elegantan novi hladnjak i prekrasne svježe namirnice, ali znate li kako najbolje spojiti to dvoje? Ili hranu i piće samo gurnete tamo gdje ima mjesta? Ako je to istina, možda ste primijetili da vam namirnice ne traju koliko biste očekivali i za to postoji dobar razlog.
Možda toga niste svjesni, ali u hladnjaku postoji mjesto za sve. Vaši su uređaji osmišljeni s posebnim zonama kako biste izvukli ono najbolje iz svojih namirnica. Sve što morate učiniti jest slijediti naše primjere što treba, a što ne treba činiti i pročitati vaše savjete. Jeste li spremni naučiti umjetnost organiziranja hladnjaka? Čitajte dalje i doznajte sve što je potrebno.
Zašto je važno dobro organizirati hladnjak?
Sve ima bolji okus kad je svježe, a posebno voće i povrće. Ali neće dugo ostati svježe ako ga nismo dobro pohranili. Tu nastupa hladnjak. Proces hlađenja čuva sve te fantastične okuse, vitamine, minerale i hranjive tvari, a vaše namirnice ostaju svježe i ukusne dulje vrijeme.
Time se također smanjuje količina otpada, a ujedno i štedite novac na kupnji namirnica. Dobar hladnjak bitan je i za vaše zdravlje jer smanjuje mogućnost da se u hrani razviju bakterije zbog čega se možete razboljeti.
Kako dobro organizirati hladnjak?
Kako organizirati hladnjak kao pravi majstor? Jednostavno rečeno, različite vrste namirnica – meso, riba, povrće, voće, mliječni proizvodi i drugo – čuvaju se u različitim uvjetima.
U hladnjaku postoje mjesta gdje su uvjeti takvi da će vaše namirnice dulje zadržati svježinu. Na primjer, ribu, meso i mliječne proizvode treba držati u suhim uvjetima s niskom razinom vlage. U isto vrijeme, povrću je potreban pretinac s većom razinom vlage. Pogledajmo.
Gornja polica
Kuhana jela, gotova jela, suhomesnati proizvodi, pečeni proizvodi i ostatci jela mogu se čuvati na najgornjoj polici hladnjaka. Prosječna je temperatura u gornjem dijelu hladnjaka između 5 i 8 stupnjeva.
Srednja polica
Na srednjoj polici možete čuvati mliječne proizvode poput mlijeka, sira, jogurta i maslaca. Temperatura je ovdje oko pet stupnjeva. Dodatan savjet: izvadite sir iz hladnjaka oko 30 minuta prije nego ga planirate upotrijebiti kako bi se razvio puni okus i aroma.
Donja polica
Ovdje je temperatura bliža nuli. Ako ispod donje police nemate posebnu ladicu za svježe namirnice, ovdje držite sirovo meso i ribu. Na ovoj polici također možete čuvati i neke namirnice sa srednje police, poput mlijeka i vrhnja, pod uvjetom da se nalaze u posebnim posudama ili zatvorenim pakovanjima. To je posebno važno za meso i sir.
Ladica s kontroliranom razinom vlage
Jeste li znali da voće i povrće i dalje živi čak i nakon što je odvojeno od biljke? Pravilnom pohranom čuvaju se hranjive tvari, pogotovo vitamini. Povrću je potrebna veća razina vlage tako da mnogi moderni hladnjaci imaju posebnu ladicu namijenjenu za povrće.
Iskoristite tu namjensku ladicu za čuvanje voća i povrća. Ako ih spremite u ladicu, voće, povrće i zelena salata ne dolaze u dodir sa stražnjom stijenkom hladnjaka, jednim od njegovih najhladnijih dijelova, i neće se smrznuti.
Ladica za svježe namirnice
Ladica za svježe namirnice najdonja je ladica i nalazi se na dnu hladnjaka gdje su temperature najniže. Uz ladicu s kontroliranom razinom vlage za voće i povrće, hladnjaci su danas opremljeni ladicom za svježe namirnice na dnu za čuvanje sirovog mesa i ribe. Te se namirnice moraju držati na najnižoj temperaturi u hladnjaku kako bi ostale svježe. Čuvanjem sirove hrane na dnu hladnjaka sprječavate dodir s kuhanom hranom čime se sprječava mogućnost kontaminacije.
Vrata hladnjaka
Možda ste se iznenadili kad ste otkrili da mlijeko ide na srednju policu, a ne na vrata hladnjaka. To je zato što je na vratima hladnjaka veća razlika u temperaturi.
Maslac i mekane mliječne proizvode možete čuvati na vratima (na gornjoj polici) jer ne trebaju biti na nižim temperaturama. Ako pak morate mlijeko držati na vratima, stavite ga na dno police za boce jer je ondje temperatura postojanija. Na vratima hladnjaka inače čuvajte otvorena pića i umake, kao što su džemovi i primjerice majoneza.
Izvan hladnjaka
Kao posljednji dodatni savjet, ne zaboravite prostor izvan hladnjaka (za namirnice koje ne moraju biti na niskim temperaturama). S vanjske strane hladnjaka možete postaviti police na magnete ili ploču za pisanje. Zanimljive boce koje se ne moraju čuvati u hladnjaku možete izložiti na vrhu hladnjaka.
Kako dobro organizirati hladnjak?
Britanska Agencija za sigurnost hrane (FSA) preporučuje da temperaturu hladnjaka držite na temperaturi između tri i pet stupnjeva. Većina hladnjaka omogućuje postavljanje i održavanje temperature. U nekim modernim hladnjacima postoji mogućnost upravljanja temperaturom i razinom vlage svakog pretinca. Također postoje i tzv. pametni hladnjaci koji vam u tome pomažu.
Kupite hladnjak koji vam pomaže pri organizaciji
Vodeći proizvođači hladnjaka uveli su uzbudljive inovacije koje vam mogu uvelike pomoći da bolje organizirate svoj hladnjak. Da i ne spominjemo kako iz svojih svježih namirnica možete izvući ono najbolje.
Od jednostavnih značajki poput upozorenja ako zaboravite zatvoriti vrata hladnjaka, do inovativnih uređaja koji vam na temelju prepoznavanja predmeta (engl. object recognition) mogu reći gdje ste stavili koju namirnicu. Suvremena tehnologija priskače u pomoć.
Upozorenja na vratima
Sustav daje zvučno ili svjetlosno upozorenje ako vrata nisu ispravno zatvorena kako biste spriječili promjene temperature.
Upravljanje temperaturom i vlagom
Inovativni moderni hladnjaci opremljeni su mnogobrojnim promišljenim značajkama za upravljanje temperaturom i razinom vlage. One uključuju senzore koji održavaju stalnu temperaturu u unutrašnjosti hladnjaka, kao i funkcije koje pokreću jače hlađenje kad spremate veći broj novih namirnica.
Ušteda energije
Hladnjaci koji troše manje energije čuvaju svježinu vaših namirnica, a istovremeno i paze na vaš račun za struju.
Prilagodljive police
Hladnjaci s ladicama koje se mogu izvaditi pružaju vam veću fleksibilnost u pogledu pohrane.
Povežite svoj hladnjak i upravljajte njime putem aplikacije
Jedna od najuzbudljivijih inovacija jest mogućnost povezivanja hladnjaka s pametnim uređajem putem aplikacije. To vam omogućuje da „zavirite” u hladnjak kad ste u trgovini ili da upotrijebite funkciju prepoznavanja predmeta koja će vam savjetovati koje je najbolje mjesto za čuvanje pojedine namirnice.
Hladnjak je neophodan uređaj u svakom kućanstvu i ključni dio svake dobre kuhinje. Ulaganjem u kvalitetu i inovativnost osiguravate vrhunsku učinkovitost i pouzdanost. Uz odličan hladnjak vraćate uloženo, a dobivate svježe, ukusne i savršeno ohlađene namirnice.
Doznajte više o upravljanju hladnjakom uz HomeConnect.
Povežite svoj hladnjak i upravljajte njime putem aplikacije
Jedna od najuzbudljivijih inovacija jest mogućnost povezivanja hladnjaka s pametnim uređajem putem aplikacije. To vam omogućuje da „zavirite” u hladnjak kad ste u trgovini ili da upotrijebite funkciju prepoznavanja predmeta koja će vam savjetovati koje je najbolje mjesto za čuvanje pojedine namirnice.
Hladnjak je neophodan uređaj u svakom kućanstvu i ključni dio svake dobre kuhinje. Ulaganjem u kvalitetu i inovativnost osiguravate vrhunsku učinkovitost i pouzdanost. Uz odličan hladnjak vraćate uloženo, a dobivate svježe, ukusne i savršeno ohlađene namirnice.
Savjeti za pohranu u hladnjaku
Možda znate gdje što stoji, no postoji još mnogo kreativnih ideja za pohranu. Donosimo vam neke od najboljih savjeta i trikova za organizaciju pohrane u hladnjaku, kao i nekoliko općenitih savjeta o hladnjacima:
Uvijek držite sirovu i kuhanu hranu odvojenima.
Važno je fizički odvojiti sirovu i kuhanu hranu – sirovu je hranu najbolje čuvati u najhladnijoj ladici na dnu hladnjaka, a kuhanu hranu na najgornjoj polici. Ne zaboravite ih spremiti u zatvorene posude ili ih ostavite zapakirane.
Bobičasto voće voli ocat.
Važno je fizički odvojiti sirovu i kuhanu hranu – sirovu je hranu najbolje čuvati u najhladnijoj ladici na dnu hladnjaka, a kuhanu hranu na najgornjoj polici. Ne zaboravite ih spremiti u zatvorene posude ili ih ostavite zapakirane.
Kako održati otvorenu salatu svježom?
Nakon što otvorite vrećicu salate, nije potrebno dugo vremena da počne propadati. Za čuvanje svježine u vrećicu salate stavite papirnati ubrus koji upija vlagu, a salata dulje ostaje svježa.
Koristite zatvorene posude za pohranu u hladnjaku.
Od staklenih posuda do nepropusnih spremnika Tupperware, pregrada, organizatora i postolja koja se okreću, dostupno je mnoštvo različitih kutija, dodataka i ostalih rješenja za pohranu u hladnjaku. Također je bitno određene namirnice čuvati odvojeno.
Koje se namirnice ne čuvaju u hladnjaku?
Konačno, što ne trebamo čuvati u hladnjaku? Najočitiji je odgovor vruća hrana. Ona povećava temperaturu cijelog hladnjaka, a zbog naglih promjena temperature, postoji mogućnost kvarenja drugih namirnica. Također može raširiti bakterije i uzrokovati trovanje hranom. Uvijek ostavite vruću hranu da se ohladi prije spremanja u hladnjak. Kad je dovoljno ohlađena, stavite ju na najgornju policu.
Iako djeluje očito, neke namirnice ne idu u hladnjak. One uključuju voće i povrće za koje kažemo da ispuštaju plinove koji mogu uzrokovati kvarenje drugih namirnica, a među njih ubrajamo rajčice, avokado, banane, kruške, šljive i nektarine. Hladan zrak u hladnjaku pak može spriječiti da voće i povrće dozriju zbog čega neke namirnice, na primjer rajčica, mogu izgubiti okus. Najbolje ih je držati u zdjeli na sobnoj temperaturi. Avokado možete čuvati u hladnjaku u zrakonepropusnoj posudi zajedno s polovicom luka. Možete ih također zamotati u prozirnu foliju ili lagano poprskati limunovim sokom.
Krumpir je još jedna namirnica koju rabimo svaki dan, a koja se ne čuva u hladnjaku. Hladnoća škrob u krumpiru pretvara u šećer. Zbog toga krumpir razvija slatkasti okus. Krumpir je najbolje čuvati na hladnome i mračnome mjestu. Kruh se također ne bi trebao čuvati u hladnjaku. Međutim, možete ga zamrznuti.
Kako održati namirnice svježima dulje vrijeme?
Jednom kad ste usvojili gradivo, organizacija hladnjaka nije ništa više nego malo razmišljanja kako ćete spremiti namirnice koje ste upravo donijeli iz trgovine. Ulaganje u kvalitetan hladnjak također će vam u tome pomoći. Nagrada su namirnice koje dulje traju i imaju bolji okus, smanjen prehrambeni otpad, bolja iskoristivost budžeta za namirnice i mogućnost pripremanja zaista ukusnih jela. Drugim riječima, ako se brinete o svom hladnjaku, i on se brine o vama.
VitaFresh – najbolji hladnjaci za povrće
Pretinci s kontroliranom temperaturom i razinom vlage u hladnjacima VitaFresh omogućavaju vam da različite vrste svježih namirnica odvojeno čuvate u najboljim mogućim uvjetima.
Tehnologija VitaFresh pomaže da voće i povrće dulje zadrži svježinu, tako da imate više hrane u kojoj možete uživati, a manje toga se baca. Vjerujemo da je nulta stopa prehrambenog otpada vrijedan cilj kojemu treba težiti i koji možemo ostvariti.